Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (728)

Rosja
Chiński minister spraw zagranicznych Qin Gang powiedział, że Chiny będą utrzymywać kontakt ze wszystkimi stronami „kryzysu ukraińskiego”. Jego wypowiedź jest reakcją na słowa niemieckiej minister spraw zagranicznych Annaleny Baerbock, że Chiny mogą odegrać decydującą rolę w zakończeniu wojny na Ukrainie jako stały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ. Qin Gang powiedział, że Chiny nie będą ani „obserwować ognia z drugiego brzegu”, ani „dolewać oliwy do ognia”.
Źródło

Ukraina
Ankara ogłosiła nowe terminy negocjacji w sprawie przyszłości umowy zbożowej z udziałem Ukrainy, Federacji Rosyjskiej i Turcji, a które nie odbyły się w zeszłym tygodniu. Turecki minister obrony Hulusi Akar powiedział, że na 10-11 maja w Stambule planowane są rozmowy między przedstawicielami Ukrainy, Rosji, Turcji i ONZ. Planowane są spotkania wielostronne i bilateralne. „Omówiona zostanie kontynuacja „umowy zbożowej”, która jest szczególnie ważna dla krajów o niskich dochodach. Szczegółowo zostanie również omówiona kwestia bezpiecznego powrotu tureckich statków handlowych i ich załóg, które są zablokowane w Ukrainie w związku z konfliktem” – napisano w komunikacie resortu.
Źródło

„Od początku inwazji rosyjskiej na pełną skalę UE stała się głównym donatorem ukraińskiego budżetu. Państwa członkowskie UE i jej instytucje przekazały 20 miliardów dolarów na wsparcie stabilności gospodarczej i finansowej Ukrainy” – powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal na posiedzeniu rządu. Dziesięć pakietów unijnych sankcji wobec Rosji już teraz znacząco utrudnia kremlowskiemu reżimowi sfinansowanie tej agresji. „I liczymy na kontynuację takiej polityki sankcji. Jesteśmy wdzięczni naszym europejskim przyjaciołom i sojusznikom za pomoc humanitarną. Za bycie akceptowanym przez miliony ukraińskich rodzin. Dziękuję za wszystkie kroki solidarności i wsparcia. Bo zwycięstwo Ukrainy jest zwycięstwem Europy” – powiedział premier.
Źródło

Ważne miejsce w pamięci narodowej zajmą państwa, które udzieliły Ukrainie wszechstronnej pomocy w czasie wojny. Ponad połowa respondentów uważa, że ​​Polska (68,5%) i USA (67,4%) najbardziej pomogły Ukrainie, 46% respondentów ma takie samo zdanie o Wielkiej Brytanii. Według Ukraińców, wśród zagranicznych polityków czy osób publicznych, najważniejszą rolę we wspieraniu Ukrainy odegrali prezydent USA Joe Biden (58%), prezydent Polski Andrzej Duda (50%), były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson (49%). Znacznie mniej osób wymieniało prezydenta Francji Emmanuela Macrona (10%) i kanclerza Niemiec Olafa Scholza (9%).
Źródło

Białoruś
Polscy truckerzy rozpoczynają protest na granicy z Białorusią. Chcą zablokować ruch na terminalu celnym „Koroszczyn”, znajdującym się obok przejścia Kukuryki-Kozłowicze. W tej chwili jest to jedyne przejście towarowe działające na granicy białorusko-polskiej. Przewoźnicy domagają się zakazu wjazdu do kraju naczep z rosyjskimi i białoruskimi rejestracjami oraz podjęcia działań wobec firm założonych w Polsce przez białoruskich i rosyjskich przewoźników. Kolejnym wymogiem jest powrót systemu licencjonowania ukraińskich pracowników transportu.
Źródło

Litwa
Departament Bezpieczeństwa Państwowego (VSD) miał informacje o możliwych atakach na symbole walki o wolność Litwy w ramach przygotowań do obchodzonego w Rosji Dnia Zwycięstwa Sowietów – potwierdził szef instytucji Darius Jauniškis. „Śledztwo jest w toku, tak, mieliśmy informacje o takim możliwym przebiegu zdarzeń, informacje są przekazywane policji. Nie mogę jeszcze podać szczegółów, ale faktem było, że tak się mogło stać” — powiedział dyrektor generalny VSD. D. Jauniškis zapytany, czy wandalskie ataki niszczące pomniki przywódcy partyzantów Adolfosa Ramanauskasa-Vanagasa przed 9 maja były zorganizowane, powiedział, że czynności śledcze są nadal w toku.
Źródło

Łotwa
Łotwa i Estonia planują uzgodnić współpracę w celu zapewnienia dostaw gazu ziemnego w warunkach kryzysowych, powiedział mediom po posiedzeniu rządu premier Krišjānis Kariņš. Memorandum o porozumieniu między Ministerstwem Gospodarki i Komunikacji Estonii a Ministerstwem Klimatu i Energii Łotwy ma zostać podpisane w piątek, 12 maja, podczas spotkania premierów Bałtyckiej Rady Ministrów w Tallinie. Kariņš podkreślił, że taka umowa zostanie podpisana po raz pierwszy. To będzie kolejny krok do wzmocnienia sytuacji bezpieczeństwa w regionie bałtyckim – powiedział premier.
Źródło

Estonia
Elering i niemiecki operator systemu elektroenergetycznego 50Hertz podpisali list intencyjny w sprawie zbadania technicznej wykonalności budowy połączenia elektroenergetycznego między dwoma krajami o mocy do 2000 megawatów. Według Taavi Veskimägi, prezesa zarządu Elering, Elering chce się dowiedzieć, czy połączenie elektryczne między Estonią a Niemcami mogłoby podnieść wartość tutejszych obszarów morskich. „Estonia ma znacznie więcej środków na rozwój morskich farm wiatrowych, niż jest to potrzebne do zapewnienia własnego bezpieczeństwa dostaw. Analizy pokażą nam, czy połączenie elektroenergetyczne z Niemcami, jako dużym ośrodkiem konsumpcyjnym, pozwala nam na zwiększenie potencjału eksportowego tutaj bez wydawania pieniędzy estońskich konsumentów” – powiedział Veskimägi.
Źródło

Polecam:
Wydawało się, że nadal nie rozwiązana do końca, sprawa blokady eksportu ukraińskiego zboża i produktów spożywczych to błąd wynikający li tylko z podminowania tej ważnej arterii dla gospodarki walczącego kraju przez "niewyraźne interesiki" różnych grup chcących zarobić na handlu, a nie dostrzegających spadającej światowej koniunktury cen zbóż. A to już posłużyło z kolei dla zbijania kapitału politycznego w perspektywie zbliżających się powoli wyborów. Jakie jednak będą długofalowe skutki tego błędu przekonamy się zapewne za jakiś czas.

Komentarz tygodnia na naszym portalu
Granice błędów

Tag -> #ciekawostkizewschodu

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja
  • 2