Wpis z mikrobloga

Wiem, że dom domowi nierówny ale ile może kosztować okablowanie domu z robocizną (pełna elektryka + furtki pod smart+ teletechnika + wyjścia pod czujniki i kamery + alarm + przyłacz do skrzynki) w 190 m2 ?

Czy cena 50k za to wszystko to kosmos czy tak to teraz wygląda?

Oprócz kabli w materiale jest tylko skrzynka rozdzielnicowa i ograniczniki przepięć

#budujzwykopem #budowadomu #remontujzwykopem
  • 11
@ATAT-2: a co to znaczy "smart" ? Moim zdaniem już teraz musisz się zdecydować jakie rozwiązanie "smart" chcesz.
Albo robisz tak jak się powinno robić (moim zdaniem) i ciągniesz przewody bezpośrednio do punktów (z rozdzielni) i pomijasz włączniki bo te zrobisz sobie na jakimś niskoprądowym KNX, albo robisz proteze "smart" w postaci rozwiązań dopuszkowych wifi

- Rozwiązanie knx +40k (bez włączników - sama szafa tj moduły, kabla idzie może troche mniej),
@ATAT-2
Wygląda rzeczywiście korzystnie, choc oczywiście wszystko rozbija się o szczegóły (ilość punktów elektrycznych, niskoprądowych itd.), więc to bardzo bardzo uproszczona ocena.

Dzięki @KONONOWlCZ za zawołanie. Jeśli rzeczywiście ma być prawdziwy smart home np. KNX (a nie pojedyncze urządzenia sterowane z aplikacji lub kilku) to jest to inny sposób okablowania budynku i decyzja jest na etapie projektu wnętrza przed okablowaniem do podjęcia. Gdybyś chciał dopytać - zapraszam, mamy dom pokazowy Smart Home,
Oprócz kabli w materiale jest tylko skrzynka rozdzielnicowa i ograniczniki przepięć


@ATAT-2: jeżeli elektryka pełna + okablowanie pod Smart Home, teletechnika, CCTV, alarm itp to 50k już dużo.
Dajmy na to, że elektryka 25-30k wyjdzie w takim domu, to 20k za same oprzewodowanie pozostałych systemów to już elegancka robota.
Poza tym instalator ma Ciebie w kieszeni, bo będziesz musiał resztę bebechów od niego brać, bo tylko on będzie wiedział co i
@ATAT-2: mocno się zastanów nad modułami na WiFi. Sprawdź sobie ile taki moduł ciągnie prądu w trakcie spoczynku. Np wtyczka gosound to około 1W. Teraz sobie to pomnóż razy ilość modułów i w skali np 10 lat się okaże, że taniej zrobić smarthome na kablach.
@ATAT-2: @KONONOWlCZ ja już kiedyś to rozważałem @KONONOWlCZ bardzo mi pomógł, przejrzyj posty z grudnia

i wizyta u @Szloch z pewnością Cię przekona, moją żonę przekonał bardziej niż mnie
jego firma ma najbardziej kompetentnych ludzi bo z wieloma firmami rozmawiałem, czekam na projekt budowlany by zamówić u nich projekt elektryki w KNX
Co po kablu to po kablu, i dobrze zrobiona instalacja nie ograniczy Cię w przyszłości w możliwościach rozbudowy
Jak
@ATAT-2: @lukaschels:
to ja jeszcze dopowiem, że producenci takich dopuszkowych wynalazków lubią sobie zawinąć interes po pewnym czasie albo zaktualizować soft appek tak, że stare urządzenia przestają być kompatybilne. Warto to wziąć też pod uwagę i zadać sobie pytanie czy brniemy w jakieś TUYE, ampio i grentony czy w ogólnoświatowy standard zrzeszający dziesiątki firm, w razie bankructwa jednej mamy setki innych kompatybilnych produktów
@ATAT-2:
Może na początek zadaj sobie sam pytanie czego tak naprawdę oczekujesz. Bo jeżeli tylko sterowanie roletami to daj sobie spokój i idź w te dopuszkowe rozwiązania jak somfy / suple czy coś. Jeżeli jednak zakładasz mieć trochę więcej automatyki i jakieś złożone zależności to według mnie tylko standard komunikacji KNX pozwoli na zbudowanie czegoś co będzie future-proof