Wpis z mikrobloga

Zastanawiam się nad dwoma tytułami i ich znaczeniem, dlaczego zostały tak nazwane, domyślam się, że stoi za tym jakieś uzasadnienie a nie widzimisię.

Dlaczego serial "Ślepnąc od świateł" nazywa się ślepnąc od świateł ?
Dlaczego film "Symetria" nazywa się symetria ?
Jakieś wskazówki ?

#seriale #film #kultura
  • 5
@Bjorner: W kwestii "Ślepnąc od świateł" nie mam pojęcia. Jest w którymś momencie przedstawiona owa fraza, ale nic ona nie wnosi.

Tak samo wszystkie te wstawki z zalewaniem miasta itp. dodane kompletnie z czapy. Nie wiem czemu ten zapychacz czasu miał służyć.
@Bjorner: ślepną od świateł bezpośrednio z tytułu książki. W książce nie było to wytłumaczone, ale można było wywnioskować z treści, że główny bohater miał dość brudnej strony miasta i nocnych świateł i chciał sie wyrwać z życia, które do tej pory prowadził

Symetria to juz głębsza rozkmnina, ale myślę, że jest to przemiana głównego bohatera. Z normalnego, przeciętnego gościa, któremu wlepili rozbój (o ile wierzyć mu, że faktycznie nie ukradł torebki)
@Bjorner: Jakbym miał się wysilić nad znaczeniem tytułu to "Ślepnąc od świateł" przetłumaczyłbym jako "Zatracić się przez sukces". Klienci głównego bohatera to ludzie, którzy muszą trzymać poziom, fason dla swoich stanowisk, sukcesów itd. jednocześnie się wyniszczając na różne sposoby. Tak bym to interpretował.

Co do symetrii, to myślę, że tytuł miał symbolizować, że świat w więzieniu jest odbiciem świata na zewnątrz. Też musisz zapracować sobie na swoją pozycję, jest jakaś hierarchia
@ptt_:

Tak samo wszystkie te wstawki z zalewaniem miasta itp. dodane kompletnie z czapy. Nie wiem czemu ten zapychacz czasu miał służyć.


Zalewanie miasta to motyw biblijnego potopu, "Bóg rozgniewany ogromem ludzkiego zepsucia postanowił zniszczyć świat i sprowadził na ziemię potop", podobnie jak główny bohater serialu. Słychać to podczas scen "z modlitwą". Pozostałe "brudne" wstawki fajnie zostały wyjaśnione na kanale "Na gałęzi". Użyto kontrast "świata idealnego" czyli sceny z argentyny oraz
gloglo - @ptt:
Tak samo wszystkie te wstawki z zalewaniem miasta itp. dodane kompletn...