Wpis z mikrobloga

@Davidozz: Ludność, która dzisiaj mieszka w zachodniej Polsce, przed wojną mieszkała za Bugiem. To są przesiedleńcy zza Buga. Do tego stopnia, że we Wrocławiu mówiło się nawet gwarą lwowską.

Chyba że Twoja rodzina to zasymilowani Niemcy, co się zdarzało, chociaż bardzo rzadko. Poza tym obywatelstwo w III Rzeszy #!$%@? znaczyło. Żydzi też byli obywatelami III Rzeszy. Bardzo możliwe, że jeszcze przed wojną zabiliby Cię w jakimś obozie, bo Twój stary byłby
@MrNeko: Zamiast móc się rozwijać pod skrzydłami Niemieckiego przemysłu p0lska wybrała wojnę. Na drugą taką ekonomiczną szansę musieliśmy czekać aż 65 lat ( ͡° ͜ʖ ͡°) - od '39 do 2004
@vrNFWrUew3D4Rgz: Wiem o czym mówisz. Ja nie jestem zapyziałym wrocławiakiem - bardzo gardzę tymi podmiotami. Jestem dumnym Wielkopolanem. Moi przodkowie nie mają nic wspólnego ze wschodnią swłoczą ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Headcrab_B: przecież Polacy Żydów masowo mordowali. Dobrze że się ZSRR zlitowało i nas wyzwoliło. Z resztą to nie Niemcy atakowali tylko faszyści a konkretnie Adolf Hitler. To nie były prawdziwe Niemcy bo oni są przykładem demokracji tolerancji i ekologii.
@vrNFWrUew3D4Rgz: > Ludność, która dzisiaj mieszka w zachodniej Polsce, przed wojną mieszkała za Bugiem. To są przesiedleńcy zza Buga. Do tego stopnia, że we Wrocławiu mówiło się nawet gwarą lwowską.

To jest bardzo duże uproszczenie. Masz częściowo rację z Wrocławiem (gdzie przeniesiono m.in. placówki akademickie z Lwowa), ale na całości ziem odzyskanych było to jedynie ok. 30% osadników. Spora część kresów była rzadko zaludniona, a dodatkowo oprócz Polaków mieszkali tam Ukraińcy,