Wpis z mikrobloga

siostrzeńcowi zepsuł się komputer, kupiony miesiąc temu

objawy: włącza się, wszystko się świeci ale brak obrazu i monitor jest w trybie stand-by, nie pokazuje nawet ekranu biosu podczas uruchamiania

Karta graficzna Gigabyte RTX 3060Ti, jaka jest szansa ze taka karta padła sama po miesiącu?

mozliwe ze naklikał cos w ustawieniach? np wylaczył hdmi, ale wtedy nie był by widoczny ekran biosu? podobno inne urzadzenia na tym samym kablu hdmi dzialaja wiec raczej nie wina kabla

szkoda ze nie miałem na nim zainstalowanego zadnego zdalnego pulpitu bo wtedy bym mógł łatwo wejsc do windows skoro komputer sie uruchamia

jade dzis do niego, co sprawdzic? co wziac ze soba? wezme drugi kabel, hdmi, kabel display port, co jeszcze? przygotowac jakis bootowalny pendrive z jakims prostym systemem?

pewnie najlepiej by bylo jakbym przełozył jego karte do swojego komputera ale troche sie obawiam takiej operacji

#komputery #informatyka #serwispc
Pobierz Ksemidesdelos - siostrzeńcowi zepsuł się komputer, kupiony miesiąc temu

objawy: włąc...
źródło: komputer
  • 43
@Ksemidesdelos: Tak - tam są cztery diody oznaczające problem z przejściem procedury POST, są to:
BOOT
VGA
RAM
CPU

Jeśli któraś z tych diod się zaświeci - co jest normalne, bo tak przeprowadzana jest procedura testująca, to jest wporządku.
Ale jak się któraś zaświeci i nie będzie chciała zgasnąć - to znaczy, że procedura zatrzymała się na tym etapie i z tym elementem występuje jakiś problem i wtedy możesz przystąpić do
@Ksemidesdelos:

objawy: włącza się, wszystko się świeci ale brak obrazu i monitor jest w trybie stand-by, nie pokazuje nawet ekranu biosu podczas uruchamiania

Pierwsze co bym sprawdził to to czy źródło w monitorze nie jest przełączone, i czy wszędzie kabel od monitora styka xD

Karta graficzna Gigabyte RTX 3060Ti, jaka jest szansa ze taka karta padła sama po miesiącu?

Bardzo niska, ale nie niemożliwa.

mozliwe ze naklikał cos w ustawieniach? np
@Ksemidesdelos:

ja mam w swoim prywatnym komp GTX 1660, jak ją wsadze w jego komputer to nie popierniczy sie nic? przez to ze mial wgrane sterowniki do RTX3060

W Biosie będziesz musiał zatwierdzić zmianę sprzętową być może, a Windowsa to w ogóle nie masz potrzeby przecież odpalać. Jak na Twojej karcie pokaże się obraz to wiadomo, że ta jego jest uwalona.
@Ksemidesdelos: Wyciągasz kartę graficzną i wpinasz z powrotem. Wypinasz wszystkie przewody i wpinasz z powrotem, to samo z RAMem. Sprawdzasz czy działa. Trząchanie komputerem może poluzować te elementy i tyle.
Po pierwsze słuchasz pikania albo patrzysz po lampkach na płycie czy inny kod i sprawdzasz w instrukcji co oznacza ten komunikat.
naprawione, naprawa wyglądała mniej więcej jak w załączonym wideo, "tylko dotknął i poładował"

Generalnie wyszykowałem się na ten "serwis" jak islamski najemnik na wojnę, rozebrałem swój PC, zabrałem swoją karte graficzną i RAM, poczytalem co mogę sprawdzić, zrobilem sobie w głowie listę możliwych rzeczy do sprawdzenia

a tylko wszedłem, podłączyłem kabel HDMI wiszący od monitora pod wyjście HDMI przy karcie graficznej i wszystko zadziałało normalnie, okazało się, że podłączali HDMI pod nieczynne
Ksemidesdelos - naprawione, naprawa wyglądała mniej więcej jak w załączonym wideo, "t...
tylko powiedziałeś, że po wnikliwej diagnozie udało się przywrócić komputer do działania ale, że nie było łatwo


@MrAndy: a nawet już nie miałem weny żeby tak czarować bo złapała mnie irytacja z tego wszystkiego, wyjaśniłem młodemu gdzie powinno być podłączone
@Ksemidesdelos: Na przyszłość jako specjalista rodzinny od komputerów polecam zapoznać rodzinę z oprogramowaniem typu anydesk, teamviever oraz obsługą videorozmów na whatsapp. Byłoby sprawniej :D

Oczywiście, grunt że problem rozwiązany szybko i bezboleśnie ;)
anydesk, teamviever oraz obsługą videorozmów na whatsapp. Byłoby sprawniej :


@razzor91: zainstalowalem tera zdalny pulpit tylko na takie usterki typu źle podłączony kabel to niewiele pomoże, w dodatku jak sie zarzekali że nic nie robili, jednego dnia działało a następnego "samo" przestało, juz prawie wysyłali komputer do x-koma