Wpis z mikrobloga

siostrzeńcowi zepsuł się komputer, kupiony miesiąc temu

objawy: włącza się, wszystko się świeci ale brak obrazu i monitor jest w trybie stand-by, nie pokazuje nawet ekranu biosu podczas uruchamiania

Karta graficzna Gigabyte RTX 3060Ti, jaka jest szansa ze taka karta padła sama po miesiącu?

mozliwe ze naklikał cos w ustawieniach? np wylaczył hdmi, ale wtedy nie był by widoczny ekran biosu? podobno inne urzadzenia na tym samym kablu hdmi dzialaja wiec raczej nie wina kabla

szkoda ze nie miałem na nim zainstalowanego zadnego zdalnego pulpitu bo wtedy bym mógł łatwo wejsc do windows skoro komputer sie uruchamia

jade dzis do niego, co sprawdzic? co wziac ze soba? wezme drugi kabel, hdmi, kabel display port, co jeszcze? przygotowac jakis bootowalny pendrive z jakims prostym systemem?

pewnie najlepiej by bylo jakbym przełozył jego karte do swojego komputera ale troche sie obawiam takiej operacji

#komputery #informatyka #serwispc
Ksemidesdelos - siostrzeńcowi zepsuł się komputer, kupiony miesiąc temu

objawy: włąc...

źródło: komputer

Pobierz
  • 43
@Ksemidesdelos: A wiadomo jaką ten komputer ma specyfikację techniczną?

To na samym wstępie jest bardzo pomocne - bo wtedy wiemy czy taki komputer może ma zintegrowaną kartę graficzną czy na wyposażeniu płyty głównej jest coś takiego jak Debug-led.

Które informują użytkownika czy jest jakiś problem z przejsciem procedury Power On Self Test - w skrócie POST.

Jak takich diod niema, to trzeba by sobie poradzić z głosniczkiem wpiętym w złącze JFP2
To na samym wstępie jest bardzo pomocne - bo wtedy wiemy czy taki komputer może ma zintegrowaną kartę graficzną czy na wyposażeniu płyty głównej jest coś takiego jak Debug-led


@maniek50005: nie ma zintegrowanej,

Grafika - Gigabyte GeForce RTX 3060 Ti GAMING OC 8GB GDDR6X
Procesor - AMD Ryzen 7 5700X
Płyta Główna - ASRock B550M Pro4
@Ksemidesdelos: O ten wątek się już trochę toczy - przepraszam, nie zauważyłem.
A co do pytania:

ja mam w swoim prywatnym komp GTX 1660, jak ją wsadze w jego komputer to nie popierniczy sie nic? przez to ze mial wgrane sterowniki do RTX3060


Nie, nic się nie stanie złego z kartą czy tym komputerem - komputer powinien załadować podstawowe sterowniki jeśli niema dedykowanych do tego sprzętu.
proponuje standard. Odłączenie zasilania, wyklikanie całego prądu zalegającego w pc. Ponowna instalacja RAM, odłączenie kabli zasilających wchodzących w płytę i podłączenie ponownie, ponowna instalacja procesora


@iksioo: bede kombinował, mysle jeszcze czy nie wziac tej jego karty i nie podlaczyc do mojego komputera, wtedy jak u mnie by dzialal to wykluczyłbym problem z kartą graficzna, tylko czy jezeli karta byla by walnieta czy nie popsuło by nic u mnie?
ASRock B550M Pro4


@Ksemidesdelos: Niestety, na wyposażeniu płyty głównej niema dołączonego głosniczka i nie został on zapewne podłączony do złącza numer 17 na płycie głównej z oznaczeniem.
SPK_PLED1 - Power LED and Speaker Header (SPKPLED1).

Taki głosniczek można sobie wypożyczyć z innej płyty głównej - zazwyczaj starego typu komputery miały możliwość komunikacji błędów tylko w ten sposób i były dołączane do tych zestawów.

Niestety w tym egzemplarzu płyty głównej jest brak
maniek50005 - >ASRock B550M Pro4

@Ksemidesdelos: Niestety, na wyposażeniu płyty głów...

źródło: image

Pobierz
@Ksemidesdelos: Hmm, chociaż niby płyta posiada coś takiego jak Debug-LED - ale nazywa się to inaczej.

Post Status Checker (PSC) diagnoses the computer when users power on the

machine. It emits a red light to indicate whether the CPU, memory, VGA or storage is dysfunctional. The lights go off if the four mentioned above are functioning

normally.


I na dodatek jeszcze nie widzę miejsca w którym ta dioda miała by się