Wpis z mikrobloga

Szukam spawarki tig do garażu dla majsterkowicza. Nigdy nie spawałem, więc dopiero zamierzam się nauczyć tej sztuki. Moglibyście coś polecić w rozsądnych pieniądzach?

Z wymagań to:
- tig z bezdotykowym zajarzaniem łuku (HF)
- 200A prądu raczej wystarczy
- zasilanie 3 fazy (widziałem, że te jednofazowe spawarki potrafią wziąć nawet 25-30A prądu z sieci, co u mnie skończy się spaleniem bezpieczników)
- nie najtańszy chińczyk, który spali się po tygodniu zabawy, a prąd spawania będzie przekłamany dwukrotnie

Fajnie by było gdybym z całym zestawem (butla, przyłbica, reduktor itp.) zmieścił się w max 3-4k polskich cebulionów. Spawanie AC raczej niepotrzebne, bo aluminium nie zamierzam spawać, ale też rozważę jeśli cena nie będzie z kosmosu.

Jakie marki/modele polecacie?
Znalazłem coś takiego na znanym portalu aukcyjnym: https://allegro.pl/oferta/spawarka-magnum-tig-dc-puls-mma-igbt-400v-hf-250a-12797039878
Parametry niby ok, wszystkie wymagania spełnione, ale co sądzicie o tej firmie "Magnum"? Warto?

Jeśli chodzi o zastosowania to gównie chciałbym się pobawić w spawanie wydechu ze stali nierdzewnej do swojego gruza, chętnie też zrobiłbym jakiś porządny stalowy stół do swojego garażowego warsztatu. Poza tym czasami potrzebuję np. dorobić jakieś nietypowe narzędzie do czegoś albo wykręcić urwaną śrubę. Spawarka by to znacznie ułatwiła. Mam też czasami dziwne pomysły typu "a może by tak skonstruować gokarta?". Może kiedyś w wolnym czasie pobawiłbym się w coś takiego.

(Nie, nie chcę migomatu, chcę tiga)

#pracaspawaczamnieprzeistacza #spawanie #majsterkowanie #diy #warsztat #tuning
  • 16
@Irthorr: Mam starą instalację, gdzie cały dwupiętrowy dom i garaż jest na czterech bezpiecznikach B20. Ktoś w domu włączy do tego czajnik, pralkę, suszarkę czy jakiekolwiek inne urządzenie o dużym poborze prądu i wylecą bezpieczniki. Nie wykluczam też, że w przyszłości być może zdarzy się pospawać coś grubszego.
@Eigerstand: Do tego co chcesz robić wystarczy B20. B25 byłoby już luksusem, ale do 150A nie powinieneś mieć problemu. Spawanie grubych rzeczy, to nie jest kwestia prądu, chyba że otwierasz produkcję. A skoro fazy masz trzy, to poprostu wybierz najmniej obciążoną.
@Eigerstand: Będziesz płakał jak przyjdzie Ci pospawać coś poza zasięgiem siły. Przedłużacz jednofazowy zawsze gdzieś dorwiesz i podłączysz. A 3 fazy? Zasadniczo jesteś w dupie.
@Eigerstand: kupiłem kilka lat temu taki zestaw z Magnumem właśnie w celu jak u Ciebie. Po kilku razach przestał zapalać łuk, tak jakby ten generator HF się #!$%@?ł czy coś, bo spawanie elektrodą działa bez problemu. I tak już leży z 3 rok bo zapomniałem go wysłać na gwarancji. Więc raczej nie polecam.
@Eigerstand: raczej omijaj ten sklep "allweld"... drogo, drogo i jeszcze raz drogo. Ja zmieściłem się w leciutko ponad 2k łączenie z spawarką, butlą, reduktorem, maską, materiałem (w skrócie wszystko do tiga)

Jeśli chodzi o spawarkę to ja kupowałem używaną za 1,1k ziko (magnum 206p, w zestawie palnik sr-26(wyginana główka), przewód masy z shermana (solidny, gruby)). Ja akurat szukałem używanej maszynki, bo ograniczony budżet. Ale nówki sztuki też niewele droższe od mojej
HausHagenbeck - @Eigerstand: raczej omijaj ten sklep "allweld"... drogo, drogo i jesz...

źródło: FNAo148XMAMjsbQ

Pobierz
@Eigerstand: dokończyłem czytać twoje posta i przeczytałem, że chcesz spawać też nierdzewkę. Kup sobie pastę do pasywacji stali nierdzewnej. Taka najpopularniejsza to Antox 71E. Nanosi się ją pędzelkiem. Podczas używania jej pamiętaj o środkach bezpieczeństwa (mówię serio). Wentylowane pomieszczenie + rękawice + okulary ochronne. Zawiera kwas azotowy V który nieźle potrafi poparzyć. Miałem jakis czas temu poparzenie chemiczne II stopnia więc jestem już na to wyczulony xd

A co do maski...