Wpis z mikrobloga

Zastanawiam się nad kupnem Steam Decka. Raczej do ogrywania nieco starszych/prostszych tytułów i emulacji z jakimiś nowszymi wyjątkami pokroju serii Resident Evil czy Monster Hunter od czasu do czasu. W każdym razie nie do ogrywania AAA, od tego mam PC. A nad SD myślę głównie żeby pograć poza domem albo wyczilować się w łóżeczku.

Czy warto kupić wersję 64gb i dołożyć do niej porządniejszą kartę microSD 256/512gb zamiast dopłacać 600zł do wersji 256gb?
Głównie chodzi o prędkość wczytywania gier z microSD i (z tego co wiem) wolniejszej pamięci 64gb. Oraz czy wewnętrzna pamięć nie zapcha się jakimiś plikami cache, shaderami itp. bo widzę w necie różne opinie na ten temat.

Wiem że można wymienić ręcznie dysk w środku i wyjdzie to taniej ale z racji na mój 'talent' do takich zabaw załóżmy że zostanę przy tym dysku 64gb ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#steamdeck #steam #gry
  • 16
@mohawk: Bardzo ogólne pojęcie, od gierek z 2005 po gierki z 2015 nawet. Ogólnie chcę mieć pewność że jak sobie zainstaluje nawet z 2-3 większe gry na karcie microSD (np. Monster Hunter World) to pamięć wbudowana nie zapcha mi się jakimiś shaderami itp.

Nie martwię się brakiem miejsca na gry (bo od tego będzie karta microSD) tylko brakiem miejsca na jakieś deckowe pliki w pamięci wbudowanej, bo gier tam instalować nie
@ladykagami: Dokładnie tak, jak kolega @qball napisał. Ja kupiłem wersję 64GB i na start dokupiłem nowy dysk SSD 256GB z komputronika z demontażu za 70zł. Proces super łatwy i polega na odkręceniu 8 śrubek z tylnej obudowy i chyba czterech śrubek w środku. Nawet jak kupisz dysk 512GB za 300-400 zł to i tak jesteś 800 zł do przodu w porównaniu z wersją 512GB od Valve.
@ladykagami mam 64gb + 512 microsd. Nie odczuwam żadnego dyskomfortu w czasach ładowania. Wersja 512gb różni się jeszcze wyświetlaczem. Tutaj opinie są różne, ale nie miałem, więc nie oceniam.
@ladykagami: Czego nie zrobisz to niestety wersja 64GB zapycha się shaderami, ale albo ręcznie albo z pomocą CryoUtilities linkujesz foldery z cachem na microsd i problem rozwiązany.

Nie ma znaczących różnic między graniem z dysku a z karty, a już szczególnie nie w starszych grach. Są (lub były, sorry nie śledzę na bieżąco) jakieś wyjątki z grami, które po prostu z karty nie działają. Osobiście jeszcze nie trafiłem na takie.
@ladykagami @marcinaj weźcie jeszcze pod uwagę dyski z aliexpress. Tutaj aukcja pierwsza z brzegu
https://a.aliexpress.com/_mLOkgRI
Z dyskami które montują do Microsoft surface z setkami komentarzy i zdjęciami jak to ludzie wkładają do decków i działa. Ja zupełnie, ale To zupełnie zapomniałem, że sam mam dwa dyski ssd z Ali (jeden na sata2 w pc i m2 w laptopie), które działają mi od wielu lat i jak wymieniałem w swojej konsoli dysk to
Glacial - @ladykagami  @marcinaj weźcie jeszcze pod uwagę dyski z aliexpress. Tutaj a...

źródło: temp_file.png78241147583022498

Pobierz