Wpis z mikrobloga

tak orientacyjnie. Teraz z tymi dofinasowaniami na pompy ciepła jak będzie się miał koszt powietrznej pompy ciepła z innymi elementami w kotłowni, które dochodzą do PC i robocizną w stosunku kosztu kotłowni gazowej(gaz na działce, komin, kocioł kondensacyjny, przyłącze, robocizna). Do domu 120m2

A jak się będzie miał koszt ogrzewania PC do gazu bez fotowoltaiki. Mając PC lepiej wychodzi ogrzewanie w 2 taryfie? Można ogrzać dom gdy PC działa jedynie nocą i od 13:00 do 15:00?

#dom #hydraulika #budowa #budowadomu #budujzwykopem #remontujzwykopem
#pytanie
  • 8
kotłownia + gaz to pewnie z 20k zależnie co jest już zrobione,
pompa ciepła pewnie 2x tyle, chyba że dom na podłogówce i małej mocy monoblok starczy to może pompa wyjdzie podobnie 20-25k ale bez fotowoltaiki to chyba marny pomysł
można zawsze duży bufor dać i liczyć że bufor napełni się ciepłem wystarczająco by zapewnić je na całą dobę (w praktyce mało prawdopodobne) także i tak pewnie będzie potrzebne dodatkowe źródło ciepła
A jak się będzie miał koszt ogrzewania PC do gazu bez fotowoltaiki. Mając PC lepiej wychodzi ogrzewanie w 2 taryfie? Można ogrzać dom gdy PC działa jedynie nocą i od 13:00 do 15:00?


@drzewostan: to są jakieś niesłychane fikołki, musisz sobie zdać najpierw sprawę jaką prace lubi pompa ciepła: Ciągłą. Wtedy grzeje ekonomicznie i nie zajeżdża sprężarki.

Prosta kalkulacja na moim przykładzie, przetestowany na własnej skórze w zimny grudniowy dzień (-2
@KONONOWlCZ:

Teraz jeszcze ma sens decydować się na taki dom z dobrą izolacją i oknami ale zamiast podłogówki, własnoręcznie montowane grzejniki tradycyjne + kocioł gazowy(gaz na działce)?

W ten sposób oszczędzam sporo na start a potem pewnie na rachunku gaz vs PC w 1 taryfie bez PV(której montaż obecnie jest dyskusyjny) nie będzie większej różnicy.
C w 1 taryfie bez PV(której montaż obecnie jest dyskusyjny)

@drzewostan : ja uważam wprost przeciwnie, ale jak wspomniałem - izolacja, ogrzewanie niskotemperaturowe i zrobienie podłogówki z głową a nie na pałę to podstawa.

Jeżeli chcesz grzać tano pompą - to moim zdaniem grzejniki z miejsca dyskwalifikują pompy ciepła i zamykasz sobie drogę na łatwą i tanią modernizację kotłowni w przyszłości. Jeżeli liczysz się z wydatkami to ja mimo wszystko bym szedł