Wpis z mikrobloga

https://wykop.pl/link/7072501/silnik-elektryczny-faradaya-z-drutu-i-folii
W roku 1822 roku Michael Faraday jako pierwszy pokazał, że pod wpływem stałego pola magnetycznego przewód z płynącym prądem stałym zaczyna się poruszać.
W jednym doświadczeniu luźno zawieszony drut miał koniec zanurzony w pojemniku z rtęcią, która pozwalała na swobodny ruch bez przerwania obwodu. Pośrodku pojemnika był magnes stały. Przy odpowiednim prądzie puszczanym przez drut, ten zaczynał się samoistnie poruszać wokół magnesu a kierunek zależał od kierunku przepływu prądu.

W drugim doświadczeniu zawieszony na drucie magnes pływał w rtęci, która jest tak gęsta, że pływa w niej stal, i obracał się wokół stałego pręta przez który pływał prąd. Była to pierwsza demonstracja, że prąd może generować ruch obrotowy, co później doprowadziło do powstania silników elektrycznych. Pierwszy taki model zaprezentował później właśnie Faraday.

Dziś to pierwsze doświadczenie jest rzadko pokazywane w takiej formie z powodu tej rtęci. W znalezisku Tim z kanału Grand Illusions pokazuje wersję z użyciem słonej wody. Układ jest na tyle prosty że można go zbudować i zaprezentować w szkole.
#fizyka #nauka #ciekawostki
KubaGrom - https://wykop.pl/link/7072501/silnik-elektryczny-faradaya-z-drutu-i-folii ...

źródło: Faraday_magnetic_rotation

Pobierz
  • 15
@Gieekaa w tamtych czasach naukowcy po prostu testowali wszystko na co tylko wpadli. To był pewnie jeden z tysięcy eksperymentów Faradaya i ta cała reszta kompletnie nic nie pokazała, ale ten się powiódł i doprowadził do powstania kilku teorii. Może wcześniej zauważył, że w pobliżu podpiętego do prądu przewodu coś się dzieje i to go naprowadziło na odpowiedni trop, ale ogólnie to bardzo często wtedy naukowcy po prostu realizowali wszystko na to
  • 9
@Gieekaa: Wcześniej wiedziano, że podczas włączania prądu powstaje pole magnetyczne, które przekręca igłę kompasu do innej pozycji, w poprzek przewodu.
Zauważył to rok wcześniej inny badacz. Było to wykazanie, że przewodnik wytwarza pole magnetyczne, które ma formę cylindra wokół drutu. Faraday wcześniej eksperymentował z magnesami i stworzył wygodny opis pola tworzącego linie biegnące od bieguna do bieguna. Kompas układa się wzdłuż tych linii, bo bieguny magnetyczne igły są przyciągane przez przeciwne
@KubaGrom: Zawsze mnie to zastanawiało, aby wyprodukować magnes trzeba sprasować i potem trzymać w silnym polu magnetycznym ten sprasowany ferryt czy inny materiał, więc jak robili te magnesy skoro dopiero zauważył że jak płynie prąd w przewodniku to się wytwarza pole. Więc jak produkowali magnesy? :)
  • 1
@dktr: Igły magnetyczne wytwarzano w ten sposób, że drut stalowy był powoli rozciągany w ustawieniu NS czyli wzdłuż linii ziemskiego pola. Pręt stalowy można słabo namagnesować ustawiając pod ukosem, dolnym końcem na północ i wiele razy uderzając w drugi koniec młotkiem. Przedmioty magnetyzują się też po wielokrotnym przeciąganiu wzdłuż nich jednym biegunem innego magnesu lub nagrzana do czerwonego żaru stał stygnąc w polu magnesów na zewnątrz. Potem zauważono, że małe magnesy