Wpis z mikrobloga

#aparat #fotografia
Kochani, z góry wybaczcie ale jestem totalnym laikiem w temacie więc pytanie będzie może głupie może nie, nie wiem.

Chciałbym sprawić żonie prezent. Żona rozkręca ECommerce gdzie aktualnie robi zdjęcia na bloga, vloga swoim oppo. Żona robi też bardzo dużo zdjęć psu, motylkom, pszczółkom, dzieciom itd bo sprawia jej to radość. Pomyślałem, że na tym etapie najlepiej było by wziąć kupić używaną pełną klatkę. Dzięki temu nie zbankrutuje a dam jej narzędzie do pracy, zabawy i zobaczymy czy się wkręci. Pełna klatka chyba lepiej sobie poradzi w domu i generalnie będzie ultra uniwersalna.

Na allegro (z fv) widzę używki do 3000zl takie:
Nikon e810
Nikon e610
Canon 6d
Canon 5d m3
Sony a7 II
Sony a7c (ale to chyba błąd)

Ile w używace zdjęć (100tys? 10tys?) to dobry stan a ile jest granicą po której nie warto ruszać? I czy to się remontuje?
Jaki Lens do tego szukać by był i do fot produktu i zdjęć dziec i ptaszków?
Czy kupując jedna markę przepłacać za markę bardziej a inna mniej, czyli np Nikon trzyma cenę a Canon nie?
Czy lensy, karty, akcesoria do jednego producenta będą droższe a innego tańsze?

Dziękuję!

Nie wiem czy bardzo ważny jest gabaryt bezlusterkowca bo nie wiem czy się wkręci i będzie pykac po lesie kilka godzin aż jej ręce scierpna ;)
Pobierz Raa_V - #aparat #fotografia
Kochani, z góry wybaczcie ale jestem totalnym laikiem w t...
źródło: graf2
  • 18
@Raa_V: temat rzeka ;p

Gabaryt bezlusterkowca wynika jedynie z budowy - samo lustro zajmuje sporo miejsca, sam mechanizm czy to cyfrowego wizjera czy optycznego jest kwestia gustu.

Ile w używace zdjęć (100tys? 10tys?) to dobry stan a ile jest granicą po której nie warto ruszać? I czy to się remontuje?Jeśli chodzi o liczbę zdjęć, to głównie ocenia się to przez wypalanie pikseli i padającą migawkę, więc też zależy kto do
@iErdo: Dziękuję to bardzo pomocne dobry człowieku.
A czy AutoFocus jest tak potrzebny na tym etapie jak wszyscy piszą w recencjazch nowego sprzętu? To chyba bardzo ważny saling point do Vlogów i foto produktowej. Dobrze rozumiem, że tu Canon i Sony są z przodu?
@Raa_V z jako wielki fan Canona z modeli, które wymieniłeś, brałbym Sony A7 II. Jako że to bezlusterkowiec będzie lżejszy i bardziej poręczny. Poza tym bezlustra są bardziej rozwojowe - to do nich powstaje znacznie więcej nowych obiektywów.

miej jednak na uwadze, że żaden z tych aparatów nie nagrywa w 4k, więc nie będzie idealny do wideo. Jeśli chce iść w tę stronę, możesz zerknąć na Canona RP (nie powinien być dużo
@matelusz:

z jako wielki fan Canona z modeli, które wymieniłeś, brałbym Sony A7 II. Jako że to bezlusterkowiec będzie lżejszy i bardziej poręczny. Poza tym bezlustra są bardziej rozwojowe - to do nich powstaje znacznie więcej nowych obiektywów.


Jako wielki fan Sony'ego bym się zastanowił ;p Ale w tym przypadku owszem Sony jest poręczny i zajmuje mniej miejsca, ale wagowo to jest raptem 170g od 6D w sumie, to może faktycznie
No i Sony też trochę słynie z dobrego aparatu do filmowania, więc płacisz dużo za te opcje, a jeśli nie będzie z nich korzystać, to bym sobie go odpuścił na twoim miejscu.


@iErdo: @Raa_V: akurat w kwestii A7 II to średnio prawda, bo ten model ma mocno ubogie opcje filmowania, szczególnie gdy porównać do równoległego A7S II czy nowszego A7 III, do tego nie da się nagrywać w rozdzielczości wyższej
@witajswiecie: nie powiedziałem, że to świetny sprzęt do nagrywania :D Z podanej czwórki po prostu Sony radzi sobie najlepiej i tyle, ale masz całkowitą rację, że jako A7 II do filmowania jest kiepski i oczywiście kolejne modele są lepsze
Na allegro (z fv) widzę używki do 3000zl takie:


@Raa_V: jeszcze apropo tej ceny, to na koniec 2019 roku kupowałem w niej z cashbackiem A7 II prosto z salonu, nie śledziłem tego co się działo z cenami w międzyczasie (wiadomo, inflacja i te sprawy), ale może nadal jest możliwość dorwać w podobnej, kwestia ile cierpliwości się ma w kwestii promocji :)
Pobierz witajswiecie - >Na allegro (z fv) widzę używki do 3000zl takie:

@Raa_V: jeszcze apro...
źródło: Schowek01
równoległego A7S II czy nowszego A7 III


@witajswiecie: na allegro jest a7S II z 5k zdjęć w bardzo dobrym stanie za 3k. Czy to też dobra opcja? Z tego co widzę S to pod video ale rozumiem, że zdjęcia do rekreacji i produktu też będą satysfakcjonujace jak w A7 II?
@iErdo @matelusz
@Raa_V: jedyne różnice względem A7 II bez S to niższa rozdzielczość i lepszy tryb filmowy, więc co do zasady wygląda jak bardzo dobra opcja pod warunkiem, że zwykle nie robi się jakiegoś mocnego kadrowania w postprodukcji ;)

więc to kwestia jak zwykle wygląda praca żony z aparatem i na jakim ekranie się potem te zdjęcia potem mają być wyświetlane, bo w przybliżeniu wycięcie więcej niż 1/4 zdjęcia z matrycy która ma
@iErdo: wybacz, że znowu się wcinam w to co napisałeś :P

mniejszą matrycę


@iErdo: *mniejszą rozdzielczość
matryca jest tej samej wielkości ;)

dużo lepsze low-light ISO


@iErdo:
https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison?attr18=daylight&attr13_0=sony_a7ii&attr13_1=sony_a7sii&attr13_2=sony_a7rii&attr13_3=apple_iphonex&attr15_0=jpeg&attr15_1=jpeg&attr15_2=jpeg&attr15_3=jpeg&attr16_0=25600&attr16_1=25600&attr16_2=25600&attr16_3=32&attr171_2=1&normalization=full&widget=1&x=0.8599650518145749&y=-0.14553708045839517

to jest prawdą jedynie w wideo
w fotografii to, że mniejsza rozdzielczość daje mniejsze szumy to popularny mit

jeśli przeskalujesz zdjęcie z wyższej rozdzielczości na niższą siłą rzeczy poziom szumu spadnie, a zdjęcie zrobione matrycą 24mpx przeskalowane do 12mpx będzie miało
witajswiecie - @iErdo: wybacz, że znowu się wcinam w to co napisałeś :P
mniejszą matr...
@witajswiecie:

mniejszą matrycę

No tak, to nadal pełna klatka, oczywiście o rozdzielczość chodziło, zły dobór słów ;p

Odnośnie low-light to tak, no tutaj mowa głównie o wideo więc w sumie mój komentarz bez sensu, bo nie szuka aparatu do filmowania

Sama fizyka wskazuje na to, że matryca 12mpx ma mniejsze zagęszczenie elementów światłoczułych od tej 60mpx, do pojedynczego elementu dociera więcej światła, ale tak jak piszesz rozdzielczość nie tylko kompensuje szum,