Wpis z mikrobloga

Trochę mnie zszokowały te liczby, bo wychodzi na to, że tylko w 2022 średnio każdy Polak zrealizował niecałe 10 e-recept ( _) 10 recept w ciągu roku, na każdego Polaka to więcej niż dużo, ja na przykład nie pamiętam kiedy ostatnio brałem jakiś lek na receptę, chyba ze 3 lata temu. Z czego się to bierze? Starzy ludzie, którzy łykają tabletki na wszystko, czy młodzi którzy biorą jakieś opioidowe leki na receptę z internetu?
#zdrowie #polska #leki #medycyna #pytaniedoeksperta
staryalkus - Trochę mnie zszokowały te liczby, bo wychodzi na to, że tylko w 2022 śre...

źródło: FgDs135WYAAerOB

Pobierz
  • 6
@staryalkus: może to też kwestia tego, że recepty można róznie wypisywać:
- jedna na 10 leków
- dwie na 10 leków
- 10 na 10 leków.

Nie wiem, czy przypadkiem nie jest tak, że jak masz leki refundowane to wydaje się receptę X%. Wtedy miałbyś 1 receptę np. na 100% i drugą na 30%, na której byłoby 5 leków.

Z tej strony patrząc to jednak ma to wpływ na ilość recept
@staryalkus Młodzi też mają choroby przewlekłe, ale również kobiety często korzystają z antykoncepcji, na fali są silne leki przeciwbólowe (głupi Nimesil czy Ketonal Forte potrzebne w mojej branży dentystycznej i cyk, już recepta), mnóstwo antybiotyków, leki na alergię, leki od psychiatry (nawet tylko nasenne), mleko modyfikowane (na receptę chyba jest tańsze). To nie muszą być silne leki na ciężkie schorzenia.