Wpis z mikrobloga

304 + 1 = 305

Tytuł: Krzyżowcy, tom 1 i 2
Autor: Zofia Kossak-Szczucka
Gatunek: powieść historyczna
Ocena: 10/10
ISBN: 9788321119052
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
Liczba stron: 452
Jest to jedna z najlepszych powieści, jakie czytałam i ubolewam, że jest ona obecnie tak mało znana. Opowiada, jak tytuł sugeruje o wyprawach krzyżowych. Akcja rozpoczyna się w Polsce w 1095 roku, a kończy wyzwoleniem Jerozolimy.
Zofia Kossak badała przez sześć lat temat wypraw krzyżowych po to, aby móc jak najdokładniej odtworzyć ich realia. Myślę, że wykonała niezwykłą pracę, a jej talent literacki dopełnił dzieła. Udało jej się opisać mentalność ówczesnych ludzi, przedstawić różnice cywilizacji łacińskiej, bizantyjskiej i muzułmańskiej. Przez całą powieść co jakiś czas przyglądamy się poszczególnym bohaterom, ich przemyśleniom, uczuciom i rozterkom moralnym rodzących się na różnych etapach krucjaty. Na uwagę zasługuje fakt, że autorka opisuje losy wielu prawdziwych postaci historycznych.
Książka napisana jest wartkim tempem i czyta się ją z zapartym tchem (oprócz początku, ten się czyta dosyć topornie, ale absolutnie nie można rezygnować z dalszego czytania!).
Wielkim atutem jest to, że autorka przedstawia różne odcienie krucjaty. Nie posługuje się jednoznacznymi ocenami, nie krytykuje i nie idealizuje wyprawy.
Można by wiele mówić o bohaterach książki, których jest wielu i wszyscy są niezwykle ciekawi. Ich losy to osobny materiał na książkę. Polecam przeczytać powieść i poznać ich wszystkich.

*Książka składa się z czterech tomów i moja ocena dotyczy ich wszystkich.

#bookmeter #czytajzwykopem #katolicyzm #religia #wiara #powieschistorycznabookmeter
haliczka - 304 + 1 = 305

Tytuł: Krzyżowcy, tom 1 i 2
Autor: Zofia Kossak-Szczucka
Ga...

źródło: 352x500

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@haliczka: oczekiwałem świetnej lektury ale po pierwszym tomie odpuściłem... Tam się nic nie działo, do tego nie podszedł mi język, mimo, że np Bunscha czytało mi się wybornie
  • Odpowiedz
  • 0
@pol-scot: W pierwszym tomie rzeczywiście akcja jest nico wolniejsza, rozkręca się, ale nie mogłabym powiedzieć, że się tam nic nie dzieje. Język faktycznie na początku jest dosyć trudny, gdy akcja dzieje się jeszcze w Polsce, ale później staje się łatwiejszy i nie miałam z nim żadnego problemu. Wg mnie Kossak pięknie pisze.
  • Odpowiedz
  • 0
@pol-scot: I jeszcze sobie tak myślę, że ten wstęp jest naprawdę ważny. Autorka zapoznaje nas ze wszystkimi bohaterami, pokazuje nam jaki panował nastrój przed krucjatą, jak usposobieni byli ludzie, jakie idee im przyświecały. Możemy to potem zestawić z tym co się działo podczas krucjaty, możemy lepiej zrozumieć i ocenić bohaterów i to jest bardzo ciekawe i sprawia, że ta książka posiada niezwykłą głębię.
  • Odpowiedz