Wpis z mikrobloga

Hej Mirki, na stronie rządowej jest taki wpis:

kredytobiorca oraz osoby wchodzące w skład jego gospodarstwa domowego nie posiadają i nie posiadały prawa własności lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, chyba że prawo do dotyczy łącznie nie więcej niż 1/2 udziału w jednym lokalu albo domu, zostało odziedziczone, a kredytobiorca nie zamieszkuje pod tym adresem


Moje pytanie brzmi - jeśli moja narzeczona ma mieszkanie i jestem w nim zameldowany to czy mi jako singlowi (formalnie) ten kredyt również nie przysługuje?

#kredyt2procent #kredythipoteczny
  • 16
@dreszczykemocji: jeśli różowa jest tylko narzeczoną, to nie wchodzicie w skład jednego gospodarstwa domowego. Gospodarstwo domowe = mąż, żona, dzieci.


@woj_st: a niby na jakiej podstawie negujesz, że narzeczeni zamieszkujący razem tworzą gospodarstwo domowe?
Bo ja na ten przykład pierwszy lepszy z brzegu, podpieram się definicją gospodarstwa domowego zaprezentowaną na stronie GUSu:
- Gospodarstwo domowe
Nazwa angielska: Private household
Definicja:
Zespół osób zamieszkujących razem i wspólnie utrzymujących się. Osoby samotne
@woj_st dokładnie, póki nie jesteście małżeństwem to Robie jako singlowi przysługuje program BK2%. Jak weźmiecie ślub to jak małżeństwo macie już mieszkanie i do programu się nie łapiecie.


@Smilex: a tu jest ciekawa sytuacja, która będzie wymagała wyjaśnienia rządowego, bo jak dziewczyna ma mieszkanie teraz, to jest to jej majątek odrębny i będzie odrębny nawet po zawarciu małżeństwa.

Art. 33 (KRO). Do majątku osobistego każdego z małżonków należą:
1) przedmioty
@LandrynkowyKalabrakSpustoszenia: Wg mnie po zawarciu małżeństwa nie będzie mógł ubiegać się sam bo jest w związku małżeńskim. A skoro nie kwalifikuje się jako singiel to dalej idziemy do opcji małżeńskiej, a ta odpada bo jako małżeństwo mają już nieruchomość.
@dreszczykemocji ciekawy zapis, jak już będzie uchwalone to się zastanawiam czy się załapie jeśli posiadam 1/2 mieszkania odziedziczonego przed slubem a kredyt na dom ma mąż (również wzięty przed ślubem) i czy bym mogła kredyt na siebie przenieść ( ͡º ͜ʖ͡º)
@herbatananoc: Wg projektu ustawy program BK2% przysługuje:
-singlom - 500k
-małżeństwom - 600k
-osobą prowadzącym wspólne gospodarstwo domowe i wychowujące swoje dziecko - 600k

W waszym przypadku jeżeli nie macie wspólnie dziecka a nie jesteście małżeństwem to program "kwalifikuje" Was jako singli.
Moje pytanie brzmi - jeśli moja narzeczona ma mieszkanie i jestem w nim zameldowany to czy mi jako singlowi (formalnie) ten kredyt również nie przysługuje?


@dreszczykemocji: Fakt posiadania nieruchomości przez narzeczoną lub zameldowanie w jej nieruchomości nie stoi na przeszkodzie w skorzystaniu z programu. Natomiast tworzenie wspólnego gospodarstwa domowego z osobą, która ma prawo własności lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu stanowi wykluczenie.

Co więcej - jeśli udostępnisz mieszkanie nabyte przy