Wpis z mikrobloga

Potrzebuję porady co do implementacji NOSQL bazy danych na backendzie (Nodejs + Mongodb, ale używam jeszcze Mongoose). Pierwszy raz NOSQL.

Mam "prosty" schemat typu:
Użytkownik
Grupy (tematyczne), użytkownik należy do N grup
Ogłoszenia, są postowane w grupach
Pod ogłoszenia, są postowane w ogłoszeniach

I teraz mam problem, bo grupy, ogłoszenia i Pod ogłoszenia tworzą hierarchiczną strukturę. A dostęp so nich jest validowany przez przynależność użytkownika do grupy.

Ale to jest NOSQL, czyli co mam robić zamiast używać asocjacji? Duplikować dane (użytkownika) na każdym poziomie?

#bazydanych #naukaprogramowania #programowanie #informatyka
  • 10
@tylko_zerknalem: z ciekawosci. Bo z drugiej strony to latwiejsza opcja. Podpinam bazke i wszystko dziala (jak to zaprogramuje) i obecnie MongoDB pozwala latwo utworzyc baze w chmurze za free. Wiec gdyby ktos chcial z tego korzystac to moze sobie zrobic "klienty" git clone, tylko podmieni bazke i wszytsko bedzie smigac i moze współpracować w grupie.
@Ulfric_Stormcloak: trollujesz? Tu nie chodzi o to, że nie da się wykorzystać SQL, ja mówie o prostym wykorzystaniu użyteczności, loguje na mongodb i cyk mam baze za free i mogę ją współdzielić xD nawet nie chce mi się odpisywać xD skoro omija cię temat rozmowy.
@tylko_zerknalem: z tym komplikowaniem to różnie jest - trochę tak, trochę nie. Po pierwsze niektóre nosqle są znacznie prostsze od rdbmsow, np. Redis. Czasami nie potrzeba wszystkich funkcji rdbmsa, a prostsza baza jest prostsza w utrzymaniu. Do tego nosqle są zwykle o wiele wydajniejsze od rdbmsów nawet na jednej maszynie, bez skalowania. Pokaż mi rdbmsa, który zrobi 200 tys. zapisów na sekundę... na laptopie, albo który ma opóźnienia na poziomie <