Wpis z mikrobloga

Cześć

Najładniejszą część podwodnego świata na Malediwach zobaczyłem na atolu South Ari, nurkując z najdłuższej w tym wyspiarskim kraju wyspy Dhigurah. W wodach atolu można spotkać wszystkie duże zwierzęta występujące pod wodą w tej części Oceanu Indyjskiego: przede wszystkim dużo mant, rekiny wielorybie, różne gatunki rekinów rafowych, żółwie zielone, mnóstwo gatunków muren. Miejscówka godna polecenia dlatego polecam. Przygotowałem z tego nurkowania film.

Zapraszam do znaleziska i jego wykopek.

Polecam również obserwację tagu #szalonewalizki jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o moich znaleziskach

#podroze #podrozujzwykopem #azja #malediwy #nurkowanie #oceanindyjski #rekin #manta
SzaloneWalizki - Cześć

Najładniejszą część podwodnego świata na Malediwach zobaczyłe...

źródło: _BRU5287

Pobierz
  • 16
: nie bałeś się że coś cię wszamie?


@Bdzigost: bez kitu, dobre pytanie. Robię teraz kurs nurkowania i trochę się cykam pływać w takich wodach. Wiele nie trzeba, uszkodzony aparat tlenowy i masz masz lekko mówiąc przerypane xd ale chyba to nie zdąża się często
@Bdzigost: co by go miało wszamać? Tam nie ma takich predatorów. Rekin wielorybi to może i największa ryba obecnie żyjąca na świecie ale żywi się planktonem. Nie jest bardziej niebezpieczny niż krowa. Manty również, są duże ale zupełnie niegroźne.

@komakow uszkodzenie sprzętu to faktycznie potencjalnie niebezpieczna sytuacja ale przy nurkowaniu rekreacyjnym w systemie buddy (parami i zazwyczaj też w większej grupie) to bierzesz zapasowy regulator do pyska od buddy'ego i się
@szpongiel: widzę sporo już pływasz to cie może podpytam o parę rzeczy ( ͡° ͜ʖ ͡°) oprócz tego że jest to sport powiedzmy że ekstremalny to czy takie wyjazdy na nurkowanie są dużo droższe od zwykłego spędzania wakacji?
Jak wygląda jakość obsługi, spanka i sprzętu? Jest to na dobrym poziomie zazwyczaj czy czujesz że żydzą na jakości?
No i trzecie pytanko, jaki jest przekrój społeczeństwa bawiącego się
@komakow: tam nie ma żadnych zwierzaków, które mogłyby zaatakować. Oczywiście jeśli człowiek nie robi nic głupiego, bo można rozdrażnić każdą murenę, rekina, wleźć na skorpenę czy lionfisha. Rekiny przez film Szczęki, zostały wykreowane na zabójców. Rocznie zabijają 6 osób, a w tym czasie ludzie niestety zabijają 100 mln rekinów !!! Żeby zjeść zupę z ich płetwy. Co do sprzętu, zawsze pływasz z podstawowym automatem oddechowym i zapasowym, prawie nie zdarza się
widzę sporo już pływasz to cie może podpytam o parę rzeczy ( ͡° ͜ʖ ͡°) oprócz tego że jest to sport powiedzmy że ekstremalny to czy takie wyjazdy na nurkowanie są dużo droższe od zwykłego spędzania wakacji?


To zależy ale generalnie raczej są droższe. Najwięcej zależy od dwóch czynników: co to są dla Ciebie normalne wakacje oraz gdzie (w jakim rejonie świata/państwie) planujesz wyjazd nurkowy.
Jeśli normalne wakacje
@szpongiel: dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Zobaczymy jak to wyjdzie w moim przypadku ale sam fakt odkrywania przestrzeni na codzień niedostępnych budzi we mnie ciekawość i zapał :)
@szpongiel: Kurs robie w warszawskim klubie Wanda i jako zwieńczenie kursu będzie tydzień w naszych lazurowych jeziorach na mazurach xd Plus jest taki, że po nurkowaniu u nas, już wszędzie będzie mi się bardziej podobało, więc zgodnie z naukami Buddy, staram się nie mieć żadnych pragnień i oczekiwań :D
Kurs zacząłem razem z żoną, ale ona wróciła się do kursu podstawowego pływania, nie czuła się zbyt pewnie w wodzie. Kurs robimy
@komakow:

Kurs robie w warszawskim klubie Wanda i jako zwieńczenie kursu będzie tydzień w naszych lazurowych jeziorach na mazurach xd

Czyli kurs jest na basenie? To macie trochę więcej do oswojenia się gdy zacznie się w prawdziwych akwenach ( ͡° ͜ʖ ͡)

Plus jest taki, że po nurkowaniu u nas, już wszędzie będzie mi się bardziej podobało

To fakt, przestałem liczyć nurkowania jakoś po 200 razach i ani
Czyli kurs jest na basenie?


@szpongiel: tak, a basenie, ale może i dobrze bo mocno poćwiczę kondycję, kurs trwa od lutego do końca czerwca, co tydzień, i w zasadzie połowa zajęć to rozgrzewka. Jest szansa że poprawie pojemność płuc, bo mam dość średnia, szybko brakuje mi powietrza. Ty ćwiczyłeś oddech specjalnie czy nie miałeś potrzeby?
Dzięki za namiary na Egipt i to biuro podróży. Obczaje sobie ceny i możliwości, chociaz pewnej
@komakow: szybko brakuje powietrza w butli czy gdy pływasz pod wodą bez akwalungu na jednym wdechu?
Jeśli nie idziesz we freediving to niespecjalnie jest sens ćwiczyć pojemność płuc (o ile to w ogóle jest możliwe zwiększyć ją ćwiczeniami).

To co powinieneś trenować to konserwowanie energii/oddechu.
Zasada jest prosta - im mniej się ruszasz, tym mniej powietrza zużywasz.
Oddech powinien być po prostu spokojny i głęboki. Jeśli oddychasz płytko i szybko, to
szpongiel - @komakow: szybko brakuje powietrza w butli czy gdy pływasz pod wodą bez a...
@szpongiel: Szybko brakuje mi powietrza jak po prostu jestem na bezdechu. Nawet przy biurku nie jestem w stanie wytrzymać zbyt długo (około minuty). W normalnym życiu raczej nigdy mi nie brakuje oddechu, w górach czy na rowerze oddech nie daje o sobie znać. Widać taka moja uroda, mam nadzieje że nie będzie to utrudniać nurkowania jako takiego, chociaż czuł bym się pewniej jakbym wiedział że dam radę płynąć chociaż 40 sekund
@komakow: podczas oddychania z automatu oddechowego pod ciśnieniem nigdy nie można wstrzymywać oddechu. Na kursie na pewno o tym będzie, pamiętaj! Inaczej można se #!$%@?ć płuca i elo.

Wstrzymywanie oddechu można wydłużyć poprzez dwie rzeczy:
1. zwiększenie saturacji tlenem we krwi przed wstrzymaniem oddechu (hiperwentylacja)
2. konserwację energii w trakcie wstrzymania oddechu (brak ruchu / płynięcie z jak najmniejszym użyciem mięśni)

Poczytaj sobie o podstawowych ćwiczeniach od freedivingu, to wydłużysz