Wpis z mikrobloga

Hej, nie znam się mówię wprost, ale nie wiem czy serwis sobie trochę nie liczy ceny z "dupy":
Mam taki rower 2 lata (dałem o dziwo 1350 zł wtedy xD) nówka, ze sklepu:
https://www.decathlon.pl/p/rower-crossowy-riverside-500-z-hamulcami-tarczowymi/_/R-p-300777
No i przez 2 lata kompletnie nic go nie serwisowalem, no i dzisiaj pan w decathlonie powiedział że trzeba wymienić
- kasetę
- łańcuch
- 2 szprychy bo są połamane
No to za kasetę z wymianą liczy 200 zł (Shimano 9 rzędowa) + łańcuch z wymiana 100 zł + "przegląd" rowerowy (hamulce, napęd(który jest naprawiany), przerzutki itp. za 200 zł + wymiana szprych to 50 zł i coś tam jeszcze, łącznie niby 600-650 zł ma kosztować cała impreza
I się zastanawiam, czy faktycznie to tak tyle kosztuje czy taki przegląd nie powinien być już w cenie, bo jednak robię inne grubsze rzeczy?

#rower #rowery
  • 34
  • Odpowiedz
@Volantie Jeśli chodzi o szprychę to potrzebujesz klucz do nypli. Da się wycentrować koło na rowerze mniej więcej ale szczerze wolałbym żeby ktoś to zrobił porządnie na centrownicy i sprawdził naciągnięcie pozostałych szprych. Chociaż w tym kole co pękały. Resztę ogarniesz bez problemu. Potrzebujesz klucza do kaset oraz bacika żeby przytrzymac kasetę i ją Odkręcić oraz potem żeby założyć nową. Warto byłoby mieć skuwacz do łańcucha żeby zdjąć stary i potem skrócić
  • Odpowiedz
@Volantie No to napęd zajechany więc trzeba zmienić zębatkę i łańcuch. Tak jak piszą tutaj lepiej zabierz go z decathlonu kup części na własną rękę i albo jakiś serwis rowerowy albo można na luzie spróbować na własną rękę.
  • Odpowiedz
  • 0
@MojHonorToWiernosc jak sie rowerkiem jezdzi? jak dla mnie w tej cenie co go kupilem super. Czasem moze byc taki pewien dyskomfort ze by sie wrzucilo nastepna przerzutke. Ale dla mnie ok. z tym, ze przed tym rowerem mialem wczesniej rower "no name", takze nie mam wczesniejszego experience
  • Odpowiedz
podalibyscie mi jaki zestaw narzędzi mam kupić aby samemu wymieniać łańcuch albo kasetę i szprychy (i np. inne rzeczy) ;> Czy to są dedykowane narzędzia pod daną markę itp. ?


@Volantie: Unikaj jakieś "chińszczyzny" z gownolitu, oryginalne też nie muszą być te narzędzia. Ja mam np. jakieś "Bike hand" i "SuperB-Taiwan" Co do firm które wymieniłem nie przypominam sobie żeby to były drogie rzeczy, a kilka wymian w rowerach nimi zrobiłem,
  • Odpowiedz
  • 0
@Volantie cena normalna, "coś tam jeszcze" to smarowanie łożysk i rozbieranie całego roweru do tego? jak tak to tanio, zobacz sobie ile kosztuje pełny serwis roweru, a ty masz jeszcze szprychy do ogarnięcia, jedynie ceny komponentów wysokie ale to policzył ci normalnie katalogowo jak mają w sklepie więc nie wiem czego tu się dziwić. w jakimś veloart to by ci wzięli 400 bez części albo i lepiej bo pełny serwis kosztuje 1000
  • Odpowiedz
No i przez 2 lata kompletnie nic go nie serwisowalem, no i dzisiaj pan w decathlonie powiedział że trzeba wymienić

- kasetę

- łańcuch


@Volantie:

Łańcuchy sie wymiania albo przy osiągnięciu pewnej wartości wydłużenia (wtedy wymieniasz sam łańcuch ale zostawiasz kasetę) , albo jak po prostu juz się nie da jeździć (wtedy wymieniasz łańcuch, kasetę, zębatkę korby) .

Dlatego nie wymieniaj - jezdzij w trupa aż zacznie skakać. Na wyciągniętym łańcuchu
  • Odpowiedz
No to za kasetę z wymianą liczy 200 zł


@Volantie: kaseta Shimano to kosztuje ~70pln, a reszta to już robocizna. 100pln za łańcuch to górna półka KMC, 2 szprychy wymiana i centrowanie to będzie pewnie 30-40pln w mniejszym serwisie. Moim zdaniem 2x za wysoka cena.
  • Odpowiedz
wymień na początek łańcuch i kup porządny przymiar do łańcucha. szprychy daj do wymiany gdzie indziej


@fimino: czyli: przymiar 100; skuwacz 50; łańcuch 100, klucz do kasety 20 + 50, kaseta 120...

centrowania i tak sam nie zrobi - 50 ze zdejmowaniem i zakładaniem opony i szprychami
  • Odpowiedz
@siona: fajne ceny, widzę że dla uproszczenia sobie obliczeń zaokraglileś zarówno przymiar (60zl) jak i skuwacz do łańcucha (10zl ) do pełnych 100zl. Dlaczego?
  • Odpowiedz
@fimino: taaaa
jak chcesz kupić przymiar, który ma sens a nie pokazuje tylko zużycie kółek łańcucha to nie bardzo jest coś tańszego niż park tool cc-4

porządny skuwacz to np topeak 1303 i kosztuje ~50, oczywiście jest też masa gówna za 15 pln ale również masa sprzętów dobrze powyżej 100

nadal uważasz, że coś zawyżyłem?
  • Odpowiedz
@siona: do 9 rzędowej kasety wystarczy cc-3 za 60zl. Do wymiany łańcucha dwa razy w roku wystarczy "gówno" za 15zl. Wystarczy nawet skuwacz w mini narzedziowniku.
  • Odpowiedz