Wpis z mikrobloga

#ciekawaslaskaarchitektura

Bytom Odrzański | Zabudowa Rynku

Takiego rynku nie powstydziłoby się nie jedno duże miasto, a mamy do czynienia przecież z zaledwie czterotysięcznym Bytomiem Odrzańskim.

Najważniejszym obiektem na placu jest późnorenesansowy ratusz wybudowany w latach 1602-1609 w zachodniej pierzei rynku. Budowla została zniszczona w 1964 roku i następnie odbudowana w w 1697 roku według projektu Caspara Millera z Bolesławca. To jeden z najciekawszych zabytków architektury renesansu w Polsce.

Wokół Rynku znajdują się późnorenesansowe, barokowe, klasycystyczne i eklektyczne kamienice. Na wyróżnienie zasługuje pięknie zdobiony Hotel pod Złotym Lwem.

Plac w środku jest pusty - co jest pewnym ewenementem, biorąc pod uwagę większość śląskich rynków.

#architektura #slask #lubuskie #bytomodrzanski #dolnyslask

fot: https://antekwpodrozy.pl/241-bytom-odrzanski-przewodnik-po-atrakcjach
RegierungsratWalterFrank - #ciekawaslaskaarchitektura

Bytom Odrzański | Zabudowa Ryn...

źródło: 059

Pobierz
  • 30
  • Odpowiedz
Pozwolenie xD


Ludzie nie mieli gdzie mieszkać, nikt się nie zastanawiał nad przyklejaniem gipsowych fiflaczków żeby udawać poniemieckie kamienice


@fredperry: Wbrew pozorom na Śląsku w wielu miejscach w latach 50 i 60 stawiano ceglane kamienice. Może nie miały secesyjnych, czy neoklasycznych zdobień, ale dobrze wkomponowywały się w istniejącą zabudowę. Zwłaszcza w dzielnicach robotniczych, czy mniej bogatych mieszczan. Wielka płyta to przede wszystkim lata 70 i później. Wcale nie była tak
  • Odpowiedz
@fredperry Ale ja nie mam problemu z blokami jako takimi. Tylko jakieś planowanie przestrzenne by się przydało. Po prostu można było je wybudować gdzieś na obrzeżach. Chyba że to były wtedy obrzeża xD
  • Odpowiedz
@Regierungsrat_Walter_Frank: byłem w bytomiu odrzańskim pierwszy raz w tamtym roku, bo chciałem zobaczyć to miasteczko. No niestety bym powiedział że typowo zapomniane centrum miasteczka i kilku żuli kłócących się ze sobą. Natomiast wielkie wrażenie zrobiła na mnie ulica biegnąca wzdłuż Bytomia odrzańskiego (tak jakby równolegle do niego), przez chwilę pomyślałem że jestem gdzieś we Włoszech. mega wrażenie.
  • Odpowiedz
@Tytanowy: Wielka płyta była krytykowana przez architektów za uniformizację, a nie za jej właściwości. Koszty też nie były tak wysokie, bo transport załatwiały lokalne fabryki domów. Z wielkiej płyty też budowano architekturę wpasowaną w stare miasta - vide Jawor, Bolków czy w NRD Cottbus. Co nie zmienia faktu, że na prowincji budowano najtaniej jak się da, bo po prostu trzeba było mieszkań, a to było ważniejsze niż dopasowanie budynku do
  • Odpowiedz