Wpis z mikrobloga

Uważam, że wszystkie monety ponizej 50 lub 20 groszy powinny zostać wycofane z obiegu a rachunki odpowiednio zaokraglane w gore lub dol.

Koniec marnowania czasu przy kasach "ma pan moze 8 groszy?", liczenia przez kasjerki i wybierania z lapy slepych emerytow zoltakow. To nie sredniowiecze i jest to decyzja typu no-brainerz ktora nie ma wad.

Platnosci karta dalej sa dokladne co do grosza a gotowka rachunek np 21,37 to teraz 21,50 lub 21,40 jak zostawiamy 20gr natomiast 21,23 to teraz 21zl lub 21,20zl.

Jak ktos sie czuje poszkodowany to moze #!$%@? z kalkulatorem po sklepie i bedzie do przodu 17 groszy.

Sklepy pewnie beda chetne bo zwiekszy sie wydajnosc pracy a ludzie będą krocej stali w kolejkach i nie beda musieli #!$%@? sie z miedziakami po ktore nie warto sie schylic jak spadnie w portfelu, bo wydatke energetyczny jest kosztowniejszy przy tym ruchu niz wartosc gownopieniazka.

Takie rozwiazanie od dawna jest m.in w Norwegii i się sprawdza. Bierzmy więcej przykladow z takich krajów a moze mniej z Bialorusi.

Pozdrawiam

#oswiadczeniezdupy #niepopularnaopinia #pieniadze #polska #ekonomia
  • 11
@jegertilbake: Przepraszam cię, ja już zastosowałem skrót myślowy, do w zasadzie mojego pomysłu odnośnie zaokrąglenia do złotówek. I od razu go storpedowałem, że jest nierealny. A w mojej opinii przy aktualnych cenach byłby ok. :P

Każde uproszczenie to krok w dobrą stronę. Miedziaki to powinni wywalić jeszcze dzisiaj, dalej pozostaje rozważanie jak daleko można jeszcze zajść, ale moim zdaniem zaokrąglenie do złotówek byłoby ok w płatnościach gotówkowych.
@kegnar: W Norwegii do odpowiednika naszych 50gr jest zaokraglane i najmniejsza moneta ma taki nominal a ceny w sklepach i tak sa podawane w takim zaokragleniu tylko, ze oni tam drozej maja i nie wystepuja raczej bulki po 40gr w naturze
@jegertilbake: Czy kojarzysz może czy temat ten był podejmowany przez polityków. Czy nie byłoby to oszczędnością, wycofać się z tych najmniejszych nominałów? Jakie argumenty są przeciw?

Czy po prostu nikomu na tym nie zależy?
@jegertilbake: a w życiu, a po co, komu to potrzebne?
Plusik dla ciebie bo masz rację ale założę się że większość tych #!$%@? emerytów by #!$%@?ło jakieś wysrywy w stylu "grosz do grosza i będzie kokosza". Jak tylko mam jakieś monety poniżej 10/20gr to od razu #!$%@? ten syf z portfela bo tylko mnie #!$%@? przy szukaniu większych monet.
slawencjusz - @jegertilbake: a w życiu, a po co, komu to potrzebne?
Plusik dla ciebie...