Wpis z mikrobloga

Choldnyj Jar


@muskutanin: @adam-gancarczyk:

Z ukraińskiej wiki:

Brygada nosi honorową nazwę „Kholodny Yar” - na cześć historycznego obszaru Ukrainy Naddnieprzańskiej , który zasłynął z powstańców.

Chołodny Jar wpisał się w historię Hajdamaków i Koliszczyzny w 1768 r. , na czele którego stanęli kozak zaporoski Maksym Zalizniak i setnik Iwan Gonta. Tu rozpoczął się największy bunt przeciwko polskiej szlachcie, której Taras Szewczenko zadedykował swój wiersz „Hajdamaki” i wiersz „Zimny ​​jar”.


https://pl.wikipedia.org/wiki/Koliszczyzna
@oydamoydam:
Dla Ukraincow bylismy takim samym okupantem, jak np. ruscy dla nas. Co bylo strategicznym bledem (moze najwiekszym w naszej historii), czego konsekwencje odczywamy do dzis. Niestety, nasi przodkowie zmadrzeli dopiero przed rozbiorami i powolali Rzeczpospolita Trojga Narodow (gdzie Ukraincy zostali wogole wymienili jako narod). Ale bylo za pozno i dostalismy rozbiory.
Dla Ukraincow bylismy takim samym okupantem, jak np. ruscy dla nas. Co bylo strategicznym bledem (moze najwiekszym w naszej historii), czego konsekwencje odczywamy do dzis. Niestety, nasi przodkowie zmadrzeli dopiero przed rozbiorami i powolali Rzeczpospolita Trojga Narodow (gdzie Ukraincy zostali wogole wymienili jako narod). Ale bylo za pozno i dostalismy rozbiory.


@adam-gancarczyk: Oj, ależ głupoty opowiadasz.

Jako nazwa własna Ukraina została użyta po raz pierwszy za czasów Rzeczypospolitej Obojga Narodów w
@oydamoydam:
Moze zamiast przeklejac teksty z wikipedii, postarasz je przeczytac ze zrozumieniem. Reczpospolita obojga narodow to unia królestwo polskiego i Wielkiego Księstwa litewskiego. Gdzie tu Ukraina / Rus? Nigdzie. Byla czescia korony, a Jakbys przeczytal dalej, co przeklejasz bezmyslnie, to nazwa Ukraina nie zostala wymieniona w kontekscie podmiotu, a jedynie w opisie ziem tworzacych poszczegolne wojewodztwa.
@adam-gancarczyk: Ale po pierwsze Kozacy to nie byli Ukraińcy. Kozacy to była społeczność o charakterze stricto wojskowym i wieloetnicznym, podobni do piratów karaibskich. Po drugie chłopi w Rzeczpospolitej i nie tylko byli wszyscy traktowani tak samo. A narodowości ukształtowały się dopiero w XIX wieku. Więc opowiadasz dyrdymały o jakiejś polskiej okupacji nieistniejącej Ukrainy i nieistniejących wówczas Ukraińców.
Acha, oni nie istnieli. Ludzie, ktorzy mowili innym jezykiem, mieli odrebna kulture nie istnieli. Dobre.


@adam-gancarczyk:

Nie istnieli jako Ukraińcy. Czy w Italii Włosi istnieli w VIII wieku?

W czasach Rusi Kijowskiej mówiono w języku staroruskim, bo język ukrański jeszcze wówczas się nie wytworzył. Zresztą po najazdach mongolskich tamte ziemie były wyludnione i zasiedlono je ponownie inną ludnością.
No widzisz. Nie mowili po polsku i w RON nie mieli takich samych praw, jak ludzie mowiacy po polsku.


@adam-gancarczyk: Ja pierd... ależ jesteś odporny na wiedzę.

Cała ruska szlachta miała takie same prawa jak polska, a chłopstwo ruskie było traktowane tak samo jak polskie.

Czego nie rozumiesz?

To był prawosławny i z twoich pożal się wywodów wynika, ze był pewnie przesladowany przez Polaków:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Konstanty_Ostrogski_(hetman)