Wpis z mikrobloga

Liczba Ukraińców, którzy mówią po ukraińsku w domu, wzrosła w ciągu ostatniego roku z 64% do 71%. Świadczą o tym wyniki ankiety przeprowadzonej przez Fundację Inicjatyw Demokratycznych im. Ilko Kuczerowa wraz ze służbą socjologiczną Centrum im. Razumkowa przy wsparciu programu MATRA.

Jednocześnie udział osób mówiących po rosyjsku w życiu codziennym spadł o prawie 10%, z 32,5% do 23%.

Wzrósł również odsetek obywateli, którzy uważają ukraiński za swój język ojczysty (77%).

#ukraina #wojna #rosja
  • 6
Z drugiej strony przerażają mnie moi ukraińskojęzyczni znajomi, bo o swoich rosyjskojęzycznych mówią w okropny sposób. Często odmawiając im człowieczeństwa.


@Mirzani: Kiedyś rozmawiałem z jedną ze znajomych Ukrainek ze Lwowa, która przyjechała ze swoimi znajomymi do trójmiasta na weekend i jak się spytałem o Charków to ona powiedziała "a, tam to sami ruscy mieszkają". Jakaś inna jej znajoma powiedziała, że ona w ogóle nie uznaje rosyjskiego i w tym języku nie
""Kiedyś rozmawiałem z jedną ze znajomych Ukrainek ze Lwowa, która przyjechała ze swoimi znajomymi do trójmiasta na weekend i jak się spytałem o Charków to ona powiedziała "a, tam to sami ruscy mieszkają". Jakaś inna jej znajoma powiedziała, że ona w ogóle nie uznaje rosyjskiego i w tym języku nie będzie rozmawiać XD Ogólnie tarcia między wschodem, a zachodem Ukrainy były od dawna i ludzie np. z Donbasu są tam mocno dyskryminowani""