Wpis z mikrobloga

Chciałbym postawić sobie kominek w salonie na piętrze budynku. Do dyspozycji mam 2 wolne kanały kominowe. Jeden z nich byłby dymowy, natomiast drugim kanałem chciałbym doprowadzić do kominka powietrze zasilające z zewnątrz. Czy ten plan ma szansę powodzenia? czy kominek zaciągnie powietrze z góry? czy może potrzebny będzie wentylator? czy ktoś się spotkał z takim rozwiązaniem?

#kominek #budujzwykopem #budowadomu #budownictwo #kominiarz
  • 7
@s---k
właśnie czytałem że to nie najlepsze rozwiązanie, bo pobiera tlen z pomieszczenia przez co u wrażliwych mogą pojawić się bóle głowy przy słabszej wentylacji oraz może prowadzić to do wychładzania pomieszczenia.
w sumie tak jeszcze teraz myślę czy nie lepiej wykuć dziurę w jednym kanale komina w piwnicy (kotłowni na poziomie -1) a na dachu go szczelnie zamknąć - wówczas chyba ciągnąłby powietrze z kotłowni i chyba mogołby to działać??
@luke-dolla7: w kotłowni bym nic nie kuł bo jak spaliny pójdą na dół to będziesz miał lipę. Jak oba będą na górze to też może być różnie, może być potrzebny wentylator lub nasada kominowa. Czerpnię najlepiej tak zrobić by w nią nie wiało.
@Qullion @s---k @gargantel
Rozmawiałem z kominiarzem i poradził, że pobieranie powietrza od góry może być problematyczne. Jeden wolny kanał robię dymowy, drugim przebijam się w salonie, wkładam do niego rurę wentylacyjną i ciągnę ją do góry do końca komina jako wentylacja (wymóg przepisów) , natomiast powietrze dostarczać mogę od dołu z poziomu piwnicy tym kanałem(uszczelniając go na dachu), prawdopodobnie w kotłowni przebije się na zewnątrz i zrobię czerpnię połączoną rurą do komina,