Wpis z mikrobloga

Mireczki, mam dylemat że aż...

Planuje złożyć kompa powiedzmy na 5lat
Generalnie do gier, mogę poczekać kilka msc.

Aktualnie posiadam 3060ti (mam monitor 1440p 165hz i może jakaś zmiana na 4070ti lub słabsza jak się pojawią)
2x8Gb ddr4 b-die
Be quiet dark rock pro 4

Worek kasy w sumie jest, ale chce jakiś rozsądny balans pomiędzy wydajnością/przyszłością

Intel
Myślałem nad i5-13600k, którą bym ładnie podkręcił na płycie z790/z690 i tu jest dylemat bo:

- Fajnie, mógłbym użyć swoje ramy i wykręcić je na jakieś 4000mhz, ale jak będą ssd na pcie 5.0 to już nie wsadzę bo nie będzie gdzie.
Płyta cpu jakieś 3k wyjdzie.
- kupić z790 za miliony monet i za drugie tyle ram ddr5, która ma Sharowany pcie 5.0 x16 z slotem m2 i w sumie jak ssd będą to to obsłużę.
3k + ram 1k
- może czekać na raptor lake refresh? Chociaż za długo tego czekania będzie...

Szkoda mi ładować kasę w podstawkę, która już kończy żywot i nic przyszłościowo nie ulepię (ahh piękne to były czasy jak do z77 biosu dokładało się biblioteki nvme i to śmigało :p)

No i tu wchodzi amd

- Ryzen 7 7700x + x670e asrock steel legend za 3k i 1k za ram
Świeża podstawka am5, pcie 5 obecne
- czekać na ryzen 7 7800x3d, ale myślę, że taniej niż 5800x3d nie będzie, czyli 2,3k + płyta, wyjdzie jeszcze drożej bo z ramem jakieś 4,5k

Z amd jest szansa, że za parę lat procesor wymienię i uda się oszukać system

I co tu wybrać i dlaczego?
Czy może olać m2 pcie 5 i cisnąć na raid 0 pcie 4?

PS wyleczy mnie ktoś z chłodzenia wodnego? Nie ma sensu I tym myśleć mając dark rock pro 4 No nie?

#pcmasterrace #komputery #hardware
  • 13
@SanFable: nie grasz w gierki mmo ani tarkova czy inne ktore mocno zyskuja na amdkowych 3dx-ach ( jedynie rust by dostal sporego boosta ). Wiec ja na twoim miejscy bym wlecial w i7 13700kf + uzyc te ramy ktore masz i chlodzenie, do tego jakas plyta pod ddr4 za max 1k ( jakis sensowny budzet )... Ale jesli masz naprawde w opro hajsu i mas chec to bym wtedy kupic ryzena
No i tu wchodzi amd


@SanFable: całe na biało, warto dodać ( ͡º ͜ʖ͡º)

1k za ram


@SanFable: nie trzeba: 5600-6000MT za 6-7 stówek i nic szybszego nie potrzebujesz.

x670e asrock steel legend


@SanFable: a to też nie wiem czy aż tyle potrzebujesz

Z amd jest szansa, że za parę lat procesor wymienię i uda się oszukać system


@SanFable: si. Też tak
@DurzyHarakter30: @lubie-solnik tak właśnie sobie pomyślałem, dużo dało nawet to, że sobie rozpisałem co i jak

ramy jak wychodzą to się nie kupuje bo nie ma przewagi, jak wychodziły ddr4 to przecież bardzo popularne były 2133, gdzie moje ddr3 kręciły 2400 na ciasnych timingach

różnicy między m2 pcie 5.0 a 4.0 pewnie nie odczuję ;)

załaduję się w intela, i5 lub i7, jeszcze się zobaczy i zostanę z ddr4, raczej wszystko
@SanFable: a aktualny sprzęt na ile lat miał być? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
ale jak będziesz wybierał GPU, to idź w AMD. Będziesz większy stosunek wydajność/koszt w rasteryzacji, a RTX możesz olać, bo dużo w grach nadal nie daje, a czasem wyglada gorzej jak w hogwarts legacy.
@SanFable: jak chcesz to i teraz kupuj, roznicy pewnie duzej nie odczujesz jesli nie grasz w 4k. nowe plyty,ram sa nieoplacalne. Juz najlepiej poczekac rok albo dwa kiedy to wszystko stanieje i wyjda jakies nowosci na rynek. No ale rownie dobrze mozna i teraz #!$%@? wiecej siana jesli finanse nie graja roli xd
@DurzyHarakter30: @Izanagi013 @lubie-solnik mi tak sytuacja się potoczyła, że miałem 7 3700x z x570 od samej premiery (07.07.2019), ale zbiegła się potrzeba u kolegi wymiany gratów + moje założenie firmy więc w sumie stwierdziłem, że sprzedam prywatę, dołożę trochę i będzie nowe, no tylko z tym trochę....

będę się czaić na dobrą cenę, promocję i7/i5 i z690/z790, póki co mój setup wygląda jak na zdjęciu ( ͡°( ͡°
SanFable - @DurzyHarakter30: @Izanagi013 @lubie-solnik mi tak sytuacja się potoczyła,...

źródło: 334966504_213241374535258_3003083259741945672_n

Pobierz