Wpis z mikrobloga

Czy w dniu wygasania opcji w USA rośnie zmienność i jest większa szansa na spadki?

Zbadałem co się dzieje na SP500 w dniu wygasania opcji. Ściągnąłem kalendarz wygasania za 2022 i 2023 z Chicago Board Options Exchange i wrzuciłem do excela. 14 miesięcy to bardzo mała próbka, ale oczywiście zachęcam do własnych badań bo na tej małej próbce widać pewne prospadkowe odchylenie dni wygasania, które można byłoby wykorzystać do zbudowania własnej strategii.

W badanym okresie wyglądało to tak:

Na 14 zbadanych wygasań VIX w 6 przypadkach w tym dniu wystąpiła zmienność wyższa niż średnia z 5 ostatnich sesji.
Sesja z wygasaniem VIX była spadkowa w 8 przypadkach na 14 i średni spadek w tym dniu wynosił - 1,31%
Losowo wybrane 8 sesji w okresie testów zakończyło się średnim wzrostem +0,36%

Na 14 zbadanych wygasań reszty opcji w 7 przypadkach w tym dniu wystąpiła zmienność wyższa niż średnia 5 ostatnich sesji.

Sesja z wygasaniem reszty opcji była spadkowa w 9 przypadkach na 14 i średni spadek w tym dniu wynosił -0,50%
Losowo wygenerowane 9 sesji w okresie testu zakończyło się średnim wzrostem +0,10%

Przy okazji naganiam na szkolenie 25 marca, jak będzie do bani, to oddaję kasę: KLIK

#gielda #inwestycje #excel
  • 2
  • Odpowiedz
@DJ007: ciekawe jak wygląda różnica w daily range vs ADR w dni wygaszania opcji, to też by pokazało różnicę zmienności bo ruchy mogą być duże a vix niekoniecznie się zmieniać jeżeli to będzie zyzgak
  • Odpowiedz
  • 0
ciekawe jak wygląda różnica w daily range vs ADR w dni wygaszania opcji, to też by pokazało różnicę zmienności bo ruchy mogą być duże a vix niekoniecznie się zmieniać jeżeli to będzie zyzgak


@bruhhhhhhhh: Ja bardzo nie spodziewałem się takiego wyniku testu i zabieram się za przemielenie tego na ostatnim 20 leciu, bo ciekawe rzeczy też się dzieję w okolicy wygasań. Do tego wydaje mi się, że są zależności pomidzy open
  • Odpowiedz