Wpis z mikrobloga

@Tomahawkkk: XD, z medianą wynagrodzeń to niewygodnie jest to porównywać?
Od kilku lat trwa ubijanie klasy średniej i rozwarstwianie społeczeństwa a on porównuje cenę metra ze średnia i mówi, że dla WSZYSTKICH dostępność rośnie.

A informacje wyciągnięte z artykułu gdzie gość napisał i jeszcze wytłuścił tekst:

Nieprawdą są też tezy często podnoszone przez młodych ludzi, o boomerach, którzy nakupowali za bezcen mieszkania
@Tomahawkkk: Kiedyś na poprzednim koncie napisałem długi post w którym grzecznie wyjaśniłem, co to jest WIBOR, jak wpływa na kredyty i dlaczego nie jest taki straszny przy obecnej inflacji, jak kształtowały się bańi w innych krajach i dlaczego w Polsce nie ma banki a ceny mieszkań w zasadzie stoją w miejscu. Naiwnie wierzyłem, że wynika to z ich niewiedzy i jak grzeczniele oraz miło podzielę się wiedzą to sobie podyskutujemy. Tymczasem
XD, z medianą wynagrodzeń to niewygodnie jest to porównywać?

Od kilku lat trwa ubijanie klasy średniej i rozwarstwianie społeczeństwa a on porównuje cenę metra ze średnia i mówi, że dla WSZYSTKICH dostępność rośnie.


@Phoryn: od tego czasu IT mocno wzrosło i masa ludzi z kasą jest na B2B i nie jest wliczana do średniej. A mieszkania kupują.
@Phoryn: Mediana rośnie ostatnio dużo szybciej od średniej. Średnia jest mocno ograniczana przechodzeniem na B2B. W Polsce jest mało ludzi z dobrymi zarobkami wliczanych do średniej. Za to minimalna rosła ostatnio dużo szybciej od średniej co ograniczało sens minimalnej na umowie i reszty pod stołem (dodatkowo mniejsze opodatkowanie bardzo niskich wynagrodzeń sprzyjało ograniczeniu szarej strefy) więc wynagrodzenia pomiędzy minimalną a średnią (a tam jest mediana) rosły formalnie dość szybko.
@Phoryn: w sumie miałem odpisać od siebie ale herbatka to już zrobiła w znalezisku.

@herbatananoc

A później do minimalnej, a później do dominanty, a później netto, a później pomnóż przez liczbę Avogadra. Jak uważasz, że to wiele zmieni, to sam przelicz i się pochwal


Ja ktoś 15 lat temu zarabiał 1200net to jest w takiej samej czarnej dupie teraz zarabiając 3000net na minimalnej; dominantę sobie sam policz.
@Tomahawkkk: opierając się na dowodach anegdotycznych w postaci obserwacji siebie i otoczenia mogę powiedzieć że ten artykuł to sama prawda. Jak sobie porównam ile zarabiali 25-30 latkowie 15 lat temu, na jakie wsparcie rodziny mogli liczyć, a jak żyją ich współczesne odpowiedniki... Teraz to jest luksus.
Kiedyś średnia krajowa to była jakaś abstrakcja dla 25 latka, teraz nic niezwykłego.