Wpis z mikrobloga

Mirki, może głupie pytanie, może nie. Pod koniec grudnia kupiłem samochód, przerejestrowałem, przeniosłem oc na siebie. Chciałbym jednak dokupić AC, bo samochód dość świeży, a Toyota "chodliwa". Czy mogę tak z czapy rozwiązać obowiązującą polisę i wziąć nową, z AC, czy nie i muszę czekać na koniec obecnej, z powodu magicznych regulacji prawnych? Logika nakazuje, że mogę, najwyżej nie będzie zwrotu z OC, ale prawo i logika rzadko idzie w parze.
#ubezpieczenia #motoryzacja
  • 4
@mdmicky92: zdecydowanie możesz. Po przeniesieniu na siebie polisy OC, tak na prawdę nie zawarłeś nowej polisy, dalej jeździsz na polisę OC zbywcy. Zgodnie z ustawą (nowelizacja z 2012 r.) możesz taką polisę wypowiedzieć w każdej chwili (wypowiedzenie art.31 - wypowiedzenie nabywcy). Z praktycznej strony, kup najpierw polisę OC/AC i dopiero wypowiadaj polisę zbywcy. Uprzedzając pytanie, tak można mieć dwie polisy OC. Nie można tylko użyć więcej niż jednej polisy OC.

@
@darek_fraczek: Przepisy mówią tylko, że niemożna mieć na jeden pojazd 2 polis w tej samej firmie ubezpieczeniowej, cała reszta jest dozwolona a w przypadku zgłoszenia szkody do 2 firm wypłacą one po połowie za naprawę szkody majątkowej, w sumie przy szkodzie na osobie byłoby pewnie podobnie.

Są też szkody które wyczerpują sumę ubezpieczenia OC, wtedy przydałoby się drugie :) Wykolej taką lokomotywę wartą 30 mln zł, do tego wstrzymany ruch na