Wpis z mikrobloga

#wolski #ukrainainfo #rosjanie #wojna
Sytuacja w Bachmucie - 25/26.02 - zgodnie z moją najlepszą wiedzą tak się zmieniła jak niżej.
Widać oczywiste postępy RUS i trudną sytuacje obrońców. Ale nie nazwał bym krytyczną sytuacji wojsk UA.
Z naprawdę strzępków informacji wyłania się bardzo ciekawy obraz sytuacji w Bachmucie. Samo miasto jest jeszcze trzymane relatywnie niewielkimi siłami - prawie bez "techniki". Nie chce mi wyjść w liczeniu więcej niż ekwiwalent jednej brygady czyli 5,5k żołnierzy. (dopowiem: ów ekwiwalent jednej brygady wystawia de facto 6 różnych brygad ukraińskich, każda po batalionie ponad 1k żołnierzy.)
Do tego UA prowadziły kontratak nam północy - ale nie wiem czy żeby dać czas na wyjście z miasta czy żeby znów ustabilizować sytuację. Rola samego Bachmutu jest mniejsza niż to się wydaje, ale z "dużego obrazka" ważniejsze było czy i jakie odwody rzuci UA tam. Finalnie kosztem strat i polityki UA utrzymała Bachmut tak długo jak się dało bez angażowania odwodów poziomu operacyjnego potrzebnych gdzie indziej. Wygląda zatem że RUS plan nie wyszedł w pełni choć miasto raczej zdobędą na dniach.
Niemniej zachowywałbym ostrożność w ocenie powodu tak długiej i wręcz uporczywej obrony miasta. To co z punktu żołnierzy w mieście było bezsensownym przelewaniem ich krwi z punktu St.Gen mogło mieć zupełnie inny sens.
wolskiowojnie - #wolski #ukrainainfo #rosjanie #wojna 
Sytuacja w Bachmucie - 25/26.0...

źródło: Bahmut 25.02.2023

Pobierz
  • 5