Wpis z mikrobloga

Wiem, że niedawno było sporo o Czechach, ale akurat mamy wyjątkową okazję. Otóż 3 dni temu rozstrzygnął się tam konkurs na ptaka roku. No bo w sumie to czemu nie, u nas też się taki konkurs odbywa, tylko że co 4 lata.

A co jest w tym ciekawego? To, że tegoroczny konkurs wygrał Tadeusz Kościuszko. A, nie, sorry, polák velký. Ptakiem roku 2023 w Czechach został polák velký.

Wiem, że wszyscy myślicie, że to jeden wielki żart, ale nie, to wszystko na serio (no, poza naszymi wyborami). Polák velký dosłownie oznacza dużego Polaka, a polska nazwa tego ptaka to głowienka zwyczajna (też spoko nazwa swoją drogą ;) ). To taka kaczuszka z brązową główką, co żyje w stawach i jeziorach, w Polsce również. Wybrana została dlatego, że jej populacja dość szybko się kurczy, bo jest ptakiem łownym.

A żeby nie było tak krótko (ci z Was, co wolą krótkie teksty, mogą przestać czytać ;) ), to zobaczmy, jakie inne ptaki wygrywały tę prestiżową rywalizację:

W 2022 ptakiem roku u naszych południowych sąsiadów był dzwoniec zwyczajny. Po czesku zvonek zelený, a po łacinie Chloris chloris. ;)
W 2014 i 1994 roku zwycięzcą został nasz ulubiony bocian biały. Po czesku jego nazwa nie brzmi jednak tak ładnie, bo jest to čáp bílý.
Z kolei w 2009 roku był to pluszcz zwyczajny (co?). Czesi nazywają go skorec vodní (sprawdziłem i nie je skorków), a jego nazwa łacińska to Cinclus cinclus. Brzmi trochę jakby handlował walutami.
Rok wcześniej wygrała moja żona, gdybym był ptakiem, czyli mewa śmieszka (muszę przyznać, że ma niezły kuper...). Jednak z jakiegoś powodu po czesku nazywa się ona racek chechtavý.
A w 1999 zwyciężył niejaki konipas bílý. Macie pomysł, co to za ptak? I tak nie zgadniecie, bo to pliszka siwa. ;)
I na koniec, ptak roku 1995: čejka chocholatá. No i teraz, czy chodzi o czekoladę? Czy może o to, że ona lata? Cóż, wszystkie czajki latają, a brązowego upierzenia to ona nigdzie nie ma. Ale to w końcu czeski, więc kto to może wiedzieć.

P.S. Na ptaka roku 2024 w Polsce można głosować tutaj: https://ptakroku.pl/glosowanie ;)
P.P.S. Pamiętacie nasze teksty o śmiesznych czeskich słowach? Otóż pominęliśmy niestety jedno. Za błąd ten oficjalnie przepraszamy i bijemy się w pierś…bo czeskie “kozy” to po polsku “cycki”. (No dobra, “kozy” też, no ale wiecie.)
P.P.P.S. A polskie słowo „do” po czesku to „k”, Serio, jedna spółgłoska jest u nich słowem. A dowiedziałem się tego robiąc projekt w korpo. ;)

#jezykiobce #czeski #czechy #ciekawostki
#ciekawostkijezykowe #ptaki

Zapraszam do obserwowania fanpage na FB: https://www.facebook.com/c.jezykowe/
Damasweger - Wiem, że niedawno było sporo o Czechach, ale akurat mamy wyjątkową okazj...

źródło: temp_file.png8299951338314921177

Pobierz
  • 5
@Damasweger: Ja mogę podać ciekawostkę, że jest też ptak, który nazywa się polak maly i można go adoptować w praskim zoo ʕʔ ja go adoptowałam w czasie pandemii, mam dyplom z jego fotką, dwa razy do roku dostaję zaproszenia na tzw. dni sponsorów. W tym roku poszłam dla hecy na dni sponsorów z jednym mirkiem z wykopu i teraz jesteśmy parą ( ʖ̯