Wpis z mikrobloga

Mirki pijcie ze mna kompot! Po 60 godzinach czekania na wynik, zdalem #ckad z #kubernetes Jest to dla mnie spory powod do dumy, poniewaz uczylem sie w zasadzie codziennie przez 1.5 miesiaca, zaczynajac od zerowej wiedzy z Kubernetes. Mam 1.5 roku expa jako devops, ale bylo to wyzwanie oraz spora ciekawostka. Bardzo interesuje mnie obecnie to narzedzie i chcialbym wiazac z nim dalsza kariere.

Po czytaniu tylu postow na temat samej weryfikacji, napisze, ze mialem problem jedynie na poczatku z tunnel error, ale szybko udalo sie rozwiazac. Ponadto nie bylo nic innego, wszystko przebieglo idealnie - zadnego lagu podczas wpisywania komend, zadnego zrywania polaczenia, brak problemu z weryfikacja (kamera C920 pomogla). Proktor prosil o glupoty typu pokazywanie uszu, ale bylem juz przygotowany. Wynioslem wczesniej wszystko z pokoju i zostaly puste polki oraz sciany, wiec nie mial dalszych powodow do czepiania sie :)

Polecam kazdemu, bo jest to sama praktyka i kompleksowa wiedza z Kubernetes. Wiem tez nad czym popracowac lepiej i jestem jeszcze bardziej zmotywowany, poniewaz kolejnym etapem bedzie CKA.

P.S Jestem w trakcie szukania nowej pracy, wiec jak ktos potrzebuje devopsa regular/mid i wymaganym CKAD, to dajcie znac ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#kubernetes #devops #pracait #ckad #programista15k
  • 16
@BreathDeath: a kiedy była zmiana w CKA? no CKS nie jest trudny ale mało czasu i naprawdę trzeba z tymi zadaniami #!$%@?ć, na tym polega jego trudność. w przypadku CKA słyszałem to samo i skończyłem z 20-30 minut przed czasem sprawdzając jeszcze wszystko ze 2-3 razy, więc do CKS podszedłem lekceważąco trochę i lekko się zdziwiłem xd
@Gennwat: Ja zdawalem CKA w 2019 roku. Trwał 3 godziny i czasu było na styk, były 24 pytania. Trzeba było naprawdę mocno się znać na k8s, widzisz pytanie i robisz od razu, bez zastanowienia. Głównie w stylu tutaj masz klaster i napraw. ;) Były tez zadania wymagające napisania komendy kubectl, która wyświetli ci np. na jakich nodach działają pody z deploymentu, nie można było używać żadnych sedow itp. Tylko kubectl. Albo
@Yakooo: Nie pamietam. Raz godzine, raz dwie lub cztery - roznie i tez nie codziennie. Nie kazda sekcja od hindusa tyle wymagala mysle skupienia. Wszystko zalezy od osoby i wczesniejszego doswiadczenia. Niektorzy przez 3 miesiace dziennie po 4 godziny, inni 2 miesiace po 2 godziny - popatrz na reddicie co ludzie pisza, jest sporo informacji na temat egzaminu i przygotowywania sie. Najwazniejsze to zdac.

Do CKA nie podchodzilem jeszcze, bo w
@Yakooo: ja uzywam vima tez na codzien, wiec nie mialem problemow, chociaz warto znac skroty typu gg, G, dd itp. , bo czas w CKAD jest ogromnie wazny. Musisz jak najszybciej wpisywac komendy czy w moment robic/edytowac manifesty. Popatrz na reddicie co pisza na ten temat. Wydaje mi sie, ze vim jest zainstalwoany po prostu w VM a nie ma nic innego, ale moge sie mylic, bo nie wiem dokladnie.
@wcaleniepchamsiewmultikonto tez planuje podejść i powiem szczerze nie zdawałem sobie sprawy z tego ze można olać przez samo nieprzygotowanie pokoju. Co do kompa, mam tylko lapka z zewnętrznym monitorem, taki setup przejdzie? Czy kamerka w lapku wystarczy? Z góry dzięki za info i gratulacje
@kracy-pan: siemano, musisz zobaczyc czy masz kamere z autofocusem i czy jak przystawisz dowod to czy ostrzy niego. Ja kupilem specjalnie pod to, zeby sie nie przejechac. Jesli nie masz to kup na czas egzaminu Logitech C920 a potem zwrocisz. Z pokoju w ktorym zdawalem wynioslem wszystko co moglem - meble przykrylem kocami, szyby zaslonilem zaslonami aby nic nie odbijalo sie - no paranoja, ale nie chcialem przez jakis wymysl hindusa