Wpis z mikrobloga

Rodzina 2+2, w tym i zeszłym roku rozliczałem się z małżonką (przepracowała w 2021 tylko kilka miesięcy). W tym i w tym roku mieściliśmy się w II progu podatkowym (rozliczając się wspólnie). W tym roku porównując do zeszłego 2 pp mniej zostało w kieszeni. Dziękuję pis!
A jak to u Was wygląda?
#pit #gospodarka #ekonomia
Pobierz satba - Rodzina 2+2, w tym i zeszłym roku rozliczałem się z małżonką (przepracowała w...
źródło: 2023-02-15_23h20_07
  • 5
@satba: Dobra tabelka. Niestety 99% osób w Polsce nie wie co to za podatki płaci, czemu tak to działa i czemu jest dopłata lub nadpłata, a z tego drugiego się cieszą jakby pieniądze gratis od państwa dostali, także tego...
@satba przychód minus koszty uzyskania przychodu czy nie?
podatek należny wg zeznania wskazujesz, zwrotów rozumiem nie uwzgledniasz? jak wyliczyles stratę w PLN?
@sanglier: przychód z zeznania PIT, to najprościej mówiąc moja wypłata brutto. Koszty, o których wspominasz są potrzebne do wyliczenia podatków i składek na ubezpieczenia, nie uzwgędniałem ich w wyliczeniu. Od przychodu odjąłem składki na ubezpiecznie zdrowotne i społeczne oraz wyliczony podatek. W ten sposób otrzymuje kwotę, którą mogłem dysponować w danym roku, czyli wypłaty netto powiększone o inne socjalne dodatki. Stratę w PLN wyliczylem mnożąć tegoroczny przychód przez procentowy wskaźnik "%
@sanglier: jeżeli policzysz wszystkie wpływy od pracodawcy w 2022, to powinna wyjść kwota netto. Różnice mogą wynikać z opłacania przez pracodawcę różnych opcji socjalnych: ubezpieczenie na życie, opieka medyczna, multisport. Także wpłaty na rzecz PPK są naszym przychodem. To możesz zeeryfikować na podstawie tzw. pasków wypłaty.