Wpis z mikrobloga

Czesc! Chcialbym zapytac Was jak rozliczacie sie z zakupu krypto. Zalozmy, ze w 2022 od maja wplacalem jakies niewielkie sumy na Binance, niech bedzie, ze zebralo sie tego ok 1500zl do konca 2022. Kasy nie wyplacilem bo wiadomo kupowalem na gorce sprzedawalem w dolku, ale obracalem krypto tylko na gieldzie. Czy w 2023 musze wypelnic PIT-38 i uwzglednic tam tylko poniesione koszta zakupu krypto? Jak mowilem do tej pory nic nie wyplacilem z tej gieldy.
#gielda #podatki #binance #kryptowaluty #crypto #btc #kiciochpyta
  • 13
@emjot86 jeszcze jedno mam pytanie. Jeśli w 2022 nic nie wpłaciłem z giełdy to wpisuje zakładane 1500 zł jako stara. Jeśli w 2023 jeszcze coś tam wpłacę, załóżmy 500 zł i z tej giełdy wpłacę, załóżmy 2700 zł, to w 2024 przy rozliczeniu podatkowym wpisuje jako stratę 500 zł i zysk 700 i płacę podatek 19% od 700 zł, czy już nie uwzględniam tych 1500 wcześniej zgorszonych w 2022 i rozliczam się
@Utero: Chyba Cie nie rozimiem. Wedlug mnie to rozliczam tylko to co wplacilem na gielde i co z niej wyciagnalem. A czy w miedzyczasie na gieldzie dobilem do miliona zl i pozniej stracilem nie ma znaczenia.
@Otius: Musisz rozliczyć się z każdej wymiany krypto na fiat i odwrotnie. Sprzedaż lub kupno kryto za krypto nie ujmujesz w rozliczeniu. Tak samo nie ma znaczenia ile wpłaciłeś lub wypłaciłeś finalnie z giełdy. Jeżeli używałeś innych walut niż złotówki to musisz to jeszcze przeliczyć wg właściwego kursu NBP. Są serwisy, które same wypełnią Ci pit na podstawie wyciągów z giełdy.
@Otius: Tak jak napisał @Utero i @fliperro - istotne są operacje na giełdzie, a nie wpłaty i wypłaty z giełdy. Dodatkowo, jeżeli korzystałeś z karty Binance Card, to miej na uwadze, że zakup w taki sposób jest przychodem, a w dodatku Binance rozlicza te transakcje w Euro. Jeżeli trade'owałeś na wielu rynkach, to wyciąganie pełnej historii transakcji z Binance przez API moze wymagać wielu odwołań, gdyż każdorazowo należy podać kod rynku