Wpis z mikrobloga

Cudotwórca z YouTube’a

Niedawnym przykładem jest historia MrBeasta (prywatnie: Jimmy Donaldson), jednego z najpopularniejszych na świecie youtuberów. Bogaty twórca ma ponad 130 milionów subskrybentów, których przyciągają wysokobudżetowe produkcje – na krótki filmik MrBeast potrafi wydać kilka milionów dolarów – ale również głośne akcje dobroczynne, takie jak finansowanie posiłków biednym Amerykanom lub sadzenie drzew na terenie USA.

Kolejną tego typu inicjatywą stało się zafundowanie tysiącu niewidzących osób zabiegu usunięcia zaćmy oraz zrobienie na ten temat wideo, które w chwili pisania artykułu ma sto milionów wyświetleń. Zaćma odpowiada za blisko połowę przypadków ślepoty na świecie, a do przywrócenia widzenia na ogół wystarczy prosty i szybki zabieg. Takowy tysiącowi szczęśliwców zapewnił MrBeast, pozwalając niektórym z nich przejrzeć na oczy pierwszy raz w życiu. Pozostaje pytanie, czemu musiał to zrobić multimilioner?

W Stanach Zjednoczonych usunięcie zaćmy kosztuje 7 tysięcy dolarów, a państwowy system ubezpieczeń rzadko pokrywa całość tej kwoty, o ile w ogóle dokłada się do zabiegu. Jest to jeden z wielu dowodów na patologiczność amerykańskiego systemu ochrony zdrowia, który opiera się na prywatnych ubezpieczeniach i nie zapewnia obywatelom odpowiedniej opieki. Dla porównania w Polsce od 2019 r. operacje usuwania zaćmy są finansowane przez NFZ w nielimitowanej liczbie, co stanowi standard również w Europie.

W 2004 r. Kuba i Wenezuela uruchomiły program leczenia wad wzroku o nazwie Operación Milagro („operacja cud”), w praktyce skupiający się właśnie na usuwaniu zaćmy. W ciągu kilkunastu lat wykonano ponad cztery miliony bezpłatnych zabiegów w kilkudziesięciu krajach globalnego południa, gdzie problem ślepoty jest znacznie poważniejszy niż na Zachodzie. W ramach programu rozwinięto również miejscowe systemy opieki okulistycznej, aby nie musiały polegać jedynie na kubańskich lekarzach i innych formach zagranicznej pomocy.


Operacja Milagro to jeden z przejawów „medycznego internacjonalizmu” Kuby, która krajom rozwijającym się zapewnia większą pomoc medyczną niż państwa G7 razem wzięte. Każdego roku kilkadziesiąt tysięcy kubańskich lekarzy uczestniczy w zagranicznych misjach. Trafiają na pierwszy front zmagań z różnymi epidemiami (w tym z koronawirusem), a na co dzień pomagają biednym mieszkańcom globalnego Południa. Jednocześnie na karaibskiej wyspie bezpłatnie kształci się tysiące medyków stamtąd pochodzących. W zamian muszą jedynie zobowiązać się do powrotu do swoich państw po zakończeniu edukacji.

https://krytykapolityczna.pl/swiat/prywatna-filantropia-i-publiczna-ochrona-zdrowia/
#usa #antykapitalizm #zdrowie #medycyna
  • 1
@BojWhucie: Tak to jest. USA eksportuje gdzie indziej swoich żołnierzy i wojnę, a Kuba lekarzy.
Niemoralne zachowanie przynosi więcej pieniędzy, więc miałcy ludzie myślą że USA lepsze jest.