Wpis z mikrobloga

#podroze #podrozujzwykopem #portugalia #madera

Cześć Wam,
Którą część wyspy polecacie do noclegu? Lecę z różowym w kwietniu i mniej więcej atrakcje mamy podzielone po równo jeśli chodzi o części wyspy. Widziałem komentarze, że przepychanie się w Funchal jest średnio przyjemne i ciężko zaparkować, więc chyba unikałbym centrum tej mieściny.
  • 29
@w00nski: A będziecie mieć auto na cały wyjazd (i na jak długo się wybieracie)? Mimo wszystko polecam Funchal (ewentualnie nie jego centralną część). Atrakcje są podzielone na wyspie dość równomiernie, a dojazd z Funchal przynajmniej mi wychodził dość korzystnie. Z reguły szybko wjeżdża się też na autostradę, która biegnie przez Funchal, więc tego "przepychania się" nie doświadczyłem. Jedyne korki w jakich stałem to w godzinach 16-18 w samym centrum Funchal.
@w00nski: troche za mało informacji. Bedziecie mieli auto na cały pobyt? Nastawiacie sie na zwiedzanie plenerów czy raczej na siedzenie w knajpkach? Na ile dni lecicie? Wyspa jest dosc mala, do kazdego miejsca da sie dojechac w max 1,5h. Jak lecicie na krotko i bedziecie jeździć autem, to celujcie w Ribeira Brava albo Sao Vicente (ale to drugie nisko nad oceanem, bo wyżej może być chłodniej). Jak na troche dluzej, to
@yahoomlody: Moje bilety w dwie strony Wizzairem z Warszawy kosztowały 440 zł (w dwie strony). Kwestia polowania, oczekiwania i dopasowania się do znalezionych opcji. Na kiedy mniej więcej szukasz i skąd? Na trasy wizzairem z Warszawy czasami są dobre promocje (teraz akurat nie). Inną opcją są (czasami jeszcze tańsze) loty łączone, na przykład przez Londyn.
@kolejowyturysta: @nigolzs , słuszna uwaga, za mało konkretów. Jedziemy koniec kwietnia na 7 dni. Aktywnie spędzamy czas, więc w naszym planie są mniej więcej dokładnie te atrakcje z filmu:
https://www.youtube.com/watch?v=LqyeG66-P64
Samochód będziemy raczej na pewno wypożyczać na te 7 dni.

@yahoomlody bilet mamy kupiony tylko z Katowic do Funchal (190zł/os), natomiast powrót mieliśmy własnie przez Londyn, ale odwołano nam ten bilet i teraz czekamy aż bilety z Funchal do Waw/Katowic stanieją.
@w00nski: większość atrakcji na filmiku z zachodu wyspy, ja bym na waszym miejscu celował w Machico (wszystie miejskie wygody w zasiegu rękiz ale bez zgiełku). Swoją drogą skoro nie nastawiacie się na plażing, a na zwiedzanie, to polecam troche pokręcić się po zachodzie i północy wyspy. Funchal jest ładne, ale jak dla mnie na 1 dzień, a wschodnie wybrzeże w wiekszosci mocno zurbanizowane i jak dla mnie niewiele oferuje na tle
@Krupier: zalezy na co sie nastawiacie - dojazd na plaskowyz i polnocno-zachodnia czesc wyspy bedzie latwiejszy, na poludnie tez spoko, ale na wawrzynca, Pico Arieiro, do doliny zaokonnic, czy okolice Santo Antonio da Serra bedzie dosc daleko (ale nie wiecej niz ok.50-60 minut). W lipcu z pogoda powinno byc ok, w zimowych miesiacach byloby pewnie wyraznie chlodniej i wilgotniej (czesc, ktora zaznaczyles jest juz dosc wyraznie gleboko w przeleczy i daleko
@nigolzs wow, dzięki za super odpowiedź! (ʘʘ)

Kręte drogi uwielbiam, zjeździłem sporo Bałkanów i uwielbiam ten typ ruchu drogowego więc z jeżdżeniem nie będzie problemu. ( ͡ ͜ʖ ͡)

Zapisuję sobie twój komentarz i miejsca, które poleciłeś, dzięki bardzo.

BTW, samochód na tydzień w tym czasie znajduję w cenach 280-300€, ewentualny odbiór z biura, a nie z lotniska 245€, ale raczej mi to
@Krupier: co do cen to niestety sie nie wypowiem - w ostatnich latach ostro je popieprzylo. Kilka razy korzystalem z funchalcarhire.net i bylem zadowolony. Z tego co widze najtanszy wynajem na tydzien w lipcu maja od 381 euro - ale wliczone jest pelne ubezpieczenie (zawsze biore, nie ma co sie stresowac na wakacjach, a bylo raz niestety testowane, z lekkimi komplikacjami ale faktycznie odbylo sie bezkosztowo). Osobiscie radzilbym wziac cos z
@nigolzs jeszcze nic nie wybrałem, szukałem w Madpoint, Point car rental i jakichś dwóch z najwyższymi ocenami w Google.

Wspinałem się na Bałkanach potężnymi Swiftami i Pandami z silnikami 1.0, damy radę. XD
@Krupier: nie znam drog na balkanach, ale wez poprawke, ze najwyzsze szczyty Madery sa niewiele nizsze od tamtejszych, tyle ze od oceanu oddalone sa o jakies 10 km. Za pierwszym razem tez jezdzilem jakims #!$%@?, pozniej bralem juz cos wiekszego (ale tez ceny byly wtedy nizsze). Jasne, da sie zjezdzic cala wyspe panda, szczegolnie jesli jest sie w 2 osoby, ale nie jest to super komfortowe (od podjazdow gorsze bywaja zjazdy,
@nigolzs też mi się tak zdarzyło jeździć pod górkę w Mostarze, a ostatnio w Albanii nauczyłem się zjeżdżać z górki na jedynce bo takia stroma była. :D

Dzięki jeszcze raz, jak już będę się na poważnie zabierał za plan to pozwolę sobie się odezwać w razie jakbym miał jakieś pytanko. ( ͡º ͜ʖ͡º)
@Krupier: Spoko, jak mi się przed wyjazdem przypomnisz, to poszukam listy sprawdzonych tanich knajp (przynajmniej wg stanu przed pandemią) w różnych częściach wyspy, którą kiedyś sobie zrobiłem i mam gdzieś na kompie.

Wracając do noclegu to rozważ jeszcze Machico, o którym wcześniej pisałem- do najdalszych części wyspy dojdzie Ci 15 minut dojazdu, za to będziesz miał bardzo blisko do lotniska i do sporej części atrakcji - wawrzyńca, Ribeiro Frio, Pico Ruivo,
@w00nski: Ostrzegam, że lista jest sprzed 3 lat, ale większość knajp jeszcze powinna działać.

Seixal - Restaurante Las Caraibas (fajnie położona nad samym oceanem, rodziną jedliśmy kilka różnych dań i wszystkie były mega spoko)
Paul do Mar - Bar o Ideal (mała knajpka z lokalnym klimatem)
A portao - Funchal Se (wracam za każdym razem na ośmiornicę w jakimś sosie na bazie cebuli i chilli, absolutnie rewelacyjna)
Sao Vicente - Churrascaria