Wpis z mikrobloga

@framugabezdrzwi: można dodać Rumunię, bo okupowała Pokucie w 1919r. Danię też qwspierała Zakon Krzyżacki podczas wojny trzynastoletniej i raz zaatakowała Puck.
Wlochy to nie wiem skąd na ten liście, bo chyba nie licząc wyprawy księcia Conti to było chyba żadnej wojny z nimi.
  • Odpowiedz
@framugabezdrzwi: Francja, UK i Włochy nie mam pojęcia co robią na tej mapie. Wydaje mi się, że żaden z tych krajów nas nie zaatakował (Włosi nam jej chyba nawet nie wypowiedzieli w IIWŚ), a już na pewno nie zostaliśmy przez nie zaatakowani (bo chyba to autor podręcznika ma na myśli pisząc "invaded").

Niemcy to wiadomo, od początku państwa naszego mamy z nimi konflikty praktycznie. Atakowali oni żeby nas sobie przyporządkować, atakowaliśmy my, żeby coś zdobyć, złupić, żeby zachować niezależność. Potem z tego co mi się wydaje nasze stosunki z Niemcami są raczej dobre. Niemcy są podzielone na wiele księstw i oprócz Krzyżaków nasze relację są chyba ok, aż do XVIII w. (tu musiałby ktoś coś więcej napisać, bo jakieś konflikty (niekoniecznie wojny) pewnie się zdarzały przez te wieki)

Czechy to głównie w średniowieczu były wojny z nimi, też o Koronę polską i jeszcze zabranie przez Czechów Zaolzia w
  • Odpowiedz
Turcja atakowała, z Rumunami też sporo walczylismy, ale głównie na ich terenie. Trzeba dodać Litwinow i Prusów. Najazdy we wczesnym Średniowieczu. Mongolię też mozna doliczyć.
Dunczycy jako wikingowie też sobie trochę poszaleli.
  • Odpowiedz