Wpis z mikrobloga

Kolejny pałac z mojej serii  tym razem padło na Pałac w Krobielowicach.

Historia tego obiektu zaczyna się w XIV w. kiedy to wybudowano ufortyfikowany dwór stanowiący wraz z okoliczną wsią majątek rodu von Sitten. Później w wyniki historycznej zawieruchy trafiła w ręce kościoła, będąc kolejno siedzibą klasztoru minorytów oraz premonstratensów. To ci ostatni dokonali przebudowy dworu, dzięki czemu powstały 3 nowe skrzydła a sama budowla zyskała kształt renesansowego pałacu. Późniejsza przebudowa rozbudowała pałac o 3 wieże w stylu barokowym.

W historii pałac pojawił się wątek samego Napoleona Bonaparte. Otóż posiadłość została sprezentowana przez Króla Prus Fryderyka Wilhelma III, feldmarszałkowi Gebhardowi Leberechta von Blüchera w uznaniu za pokonanie Napoleona w bitwie pod Waterloo.

Współczesna historia pałacu jest chyba najciekawsza. Otóż właścicielem został... nowozelnadczyk, który kupił pałac w raz z okolicznym majątkiem i podjął się remontu tworząc w tym miejscu hotel i restaurację. Okazuje się że człowiek ten jest potokmkiem ostatniego z gospodarzy pałacu czyli samego feldmarszałka Leberechta von Blüchera. Fascynację pałacem obudziła w nim jego cioteczna babcia ofiarując mu w dzieciństwie rysunek i zdjęcie pałacu. Sam rysunek, mozna dziś obejrzeć w pałacowej restauracji.

Sama restauracja jest dość kameralna. Jedzenie jest przygotowywane z dbałością o każdy detal. Nad całością czuwa bardzo zaangażowana pani menedżer, która dba o komfort gości. Sama zajmuje się też paleniem kawy w miejscowej kawiarni. Ceny są umiarkowane, zwłaszcza w tych dziwnych gastronomicznie czasach. Jeśli mieszkacie w okolicy, to zdecydowanie polecam wycieczkę.


#fotografia #drony #podroze #podrozujzwykopem #historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #dolnyslask #polska #zamki #palac
k.....y - Kolejny pałac z mojej serii  tym razem padło na Pałac w Krobielowicach.

...

źródło: DJI_0411

Pobierz
  • 23
  • Odpowiedz
Zdjęcie wyglądało znajomo i faktycznie, to ten... Miałem okazję być tam jakies 3 lata temu na całonocnych rejwach (nie w pałacu, a pod nim).
Z tego co się orientuję, rejwy dalej są organizowane w ciągu lata, raz do roku, więc dodaję do ciekawostek (:
  • Odpowiedz
Najpierw państwo polskie znacjonalizowało pałac, by po kilkudziesięciu latach spadkobierca mógł go sobie... kupić.


@winobranie: Nie wiem na jakich zasadach po 45 roku pałac trafił w ręce Polski Ludowej. Finalnie, chyba od tamtego czasu pałac sukcesywnie niszczał. To aktualny właściciel podjął się remontu. Dziwna sprawa.
  • Odpowiedz
Z tego co się orientuję, rejwy dalej są organizowane w ciągu lata, raz do roku, więc dodaję do ciekawostek (:


@Rapidos: Nie wiedziałem o tym, ale mam nadzieje że uda się się wziąć udział w tegorocznej edycji tej imprezy
  • Odpowiedz
okropny jest fakt, że prawowity spadkobierca musiał swoją posiadłość kupić, ona powinna zostać zreprywatyzowana dla jego + odszkodowanie za czasowe zajęcie nieruchomości,
  • Odpowiedz
@zalogowany_user: No tego nikt nie neguję, ważne że pałac wrócił do rodziny ostatnich właścicieli, jest ogólnodostępny, sukcesywnie trwa remont samego pałacu jak i pozostałych zabudowań przypałacowych. Pod państwową opieką takie obiekty często niestety niszczeją...
  • Odpowiedz
Świetna robota. Czy byłbyś zainteresowany zgłębieniem historii zamku w Niechcicach? To przepiękny zamek, który popadł w ruinę w momenicy, kiedy Polska weszła do UE. Cały teren został sprzedany Francuzowi, któremu zależało na zlikwidowaniu lokalnej drożdżowni. Drozdzownia była położona obok zamku. Od tamtego czasu wszystko popadło w ruinę.
  • Odpowiedz