Wpis z mikrobloga

Jestem nowy w temacie linuxa, od której dystrybucji polecacie mi zacząć przygodę i w jaki sposób się uczyć / z jakich materiałów? Linuxa chciałbym wykorzystywać do programowania.
#linux
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@EdofilAteusz:
Moja droga to Ubuntu -> Mint -> teraz Manjaro. Jest też Raspberry Pi OS na RPi

Chyba najłatwiejszą drogą będzie wejście w drzewo Debiana: np Mint lub ewentualnie Ubuntu. Arch i odnogi jak Manjaro mogą robić na początku większe i chyba niepotrzebne problemy
  • Odpowiedz
No nie wiem, lepiej zacząć od pochodnych Archa jak Manjaro. Ubuntu czy Debian są starsze niż węgiel, jak chcesz kodzić to lepiej będzie mieć aktualne wersje bibliotek.
  • Odpowiedz
@EdofilAteusz: To zależy czego używasz. Najbardziej uniwersalne jest Ubuntu i jego pochodne takie jak Mint. Do programowania bardzo dobra jest Fedora: dobre wsparcie, stabilna praca, stosunkowo dobre wsparcie dla sprzętu z wyjątkiem laptopów z dwoma kartami. Fedora ma w repo ma mniej pakietów niż Ubuntu, ale wydaje się być bardziej niezawodna. Debian Stabilny jest jak nazwa wskazuje jest stabilny ale są problemy z najnowszym sprzętem, wsparcie jest takie se. Czysty
  • Odpowiedz
Czysty Arch wymaga wiedzy o Linuksie (innymi słowy przez instalacje nauczy cię niektórych rzeczy), ale nie jest stabilny (tj. wersje bibliotek się zmieniają szybko, co wiąże się z błędami) i raczej niewspierany


@vries: raczej wykryte błędy i dziury są najszybciej poprawiane. Nie słuchajcie co on pisze bo nie ma pojęcia i nigdy nie miał doswiadczenia z Arch Linux
To najlepszy system na desktopy, jeżeli chcesz coś poważnego musisz mieć nowoczesny
  • Odpowiedz
@EdofilAteusz: Moja droga z Linuxem mniej więcej wyglądała tak:
Linux Mint -> Ubuntu -> Arch Linux -> (na krótko) Gentoo -> Arch Linux -> macOS (już nie Linux, za to o wiele mniej irytujący)
Jak chcesz nauczyć się używać to najlepiej rzuć się na głęboką wodę, może nie tak ekstremalną jak gentoo, ale Arch Linuxa na początek bardzo polecam, nauczysz się bardzo szybko jak naprawiać swoje błędy, bo sam system
  • Odpowiedz