Wpis z mikrobloga

Mateusz Lachowski: Nieciekawie na północ od Bachmutu

Sytuacja oddziałów ukraińskich pod Bachmutem pogarsza się. Mimo heroicznego oporu obrońców, Rosjanie posuwają się na północ od miasta. Trwają walki o miejscowość Paraskowijiwka, która częściowo została już zajęta. 1/6
W tych okolicach w okrążenie dostał się oddział mojego znajomego. Udało im się wyjść z kotła, ale z plutonu zostało pięciu żołnierzy. Jak mówił: „Trzymamy pozycję, ale straty są duże. Przychodzą w wielkiej liczbie i mają silną osłonę artyleryjską.
2/6
Mają też drony z noktowizorami, są dobrze przygotowani. W tym wypadku mieli lepsze drony i lepsze wyposażenie niż my. Bardzo intensywnie ostrzeliwali nas z moździerzy i artylerii. Atakowali dużymi oddziałami. Kosiliśmy ich całkiem nieźle, ale oni po prostu znów atakowali.
3/6
Jest ich bardzo dużo. Broniliśmy się przez 3 dni, trzeciego dnia zostaliśmy otoczeni.
Na moich oczach straciłem pięciu swoich ludzi, a nasza trójka przebiła się w nocy, przez pozycje moskali, czołgając się około półtora kilometra.
4/6
Cudem udało nam się wyjść. Sąsiednie pozycje również poniosły duże straty i musieliśmy się nieco cofnąć.”
Dodaję tę informację, żeby raz na zawsze zakończyć telewizyjne teorie o Rosjanach z karabinami na sznurku. Mówię po raz kolejny: Rosjanie wyciągają wnioski.
5/6
Zdarzają się oddziały źle wyposażone, ale są też takie, które są świetnie uzbrojone. Ostrzegałem, że mobilizacja wiele zmieni i niestety tak się stało. Pora skończyć z informacjami oderwanymi od faktów. Ukraina potrzebuje więcej broni i wsparcia, jeśli ma wygrać tę wojnę.
6/6

https://threadreaderapp.com/thread/1621952972409151490.html

#ukraina #wojna #rosja
  • 25
ale według narracji na wykopie ruska armia to pijane chłopy w gumiakach ze starym kałachem na trzech. Jak ktoś pisał że mają zaburzony obraz ruskich to zaraz zostawał onucą.


@Samuraj_ze_Spychowa: potwierdzam, jestem tą narracją.

Taktyka zapychania dziury mięsem armatnim się po prostu sprawdza. Nam się w głowach nie mieściło, że można w taki sposób używać swoich żołnierzy, a dla rosjan jak widać to dzień jak co dzień.
@Samuraj_ze_Spychowa: Ruska onuca!!

Gadałem z kimś, kto tam był i w sumie dalej jest, i mówił, że burdel tam jest niemiłosierny. Po obu stronach okopy wypełnione są niezbyt rozgarniętymi ludźmi, których morale jest słabe, są przekupni i większość czasu spędzają na piciu i strzelaniu w kierunku wroga, tylko po to, żeby zaznaczyć swoją obecność i żeby przeciwnik nie zaczął podchodzić. Ukraińcy są zmęczeni i znużeni wojną, Orków są tam jakieś chore
@Grooveer:

Przykro się to czyta, ale ciągle uważam, że nie ma to większego znaczenia - pluton, kompania, brygada, a może i cała dywizja zostaną poświęcone jeśli będzie trzeba bo ta wojna nie toczy się o kilka wiosek tylko o coś innego.
Jestem przekonany, że ta uporczywa obrona (zamiast cofania i manewrowania) ma na celu zgromadzenie jak najwięcej ruskich w tamtym obszarze, żeby było kogo orać kontruderzeniem. Ale na to trzeba jeszcze
@Grooveer: Nawet GLSDB to za mało. Potrzebują ATACMS i Prsm źeby razić Ruskie hordy zanim podejdą do nich blisko bo inaczej i zaleją ich setki tysięcy Moskali. Przegrają z pomocą Zachodu na obecnym poziomie. Rosja ma potężne zasoby.
A zawodowi to zawodowi


@Smarek37: Z zawodowymi jest ten problem, że jest ich za mało aby wygrać jakikolwiek dłuższy konflikt. To samo zresztą dotyczy tego całego high techowego sprzętu. To wszystko fajnie wygląda na defiladach albo przy gromieniu pastuchów na pustyni. W przypadku konfliktu symetrycznego okazuje się że trzeba sięgać po mobilki i sprzęt który z high-techem nie ma wiele wspólnego. Jestem przekonany, że NATO w przypadku dużego konfliktu zrobi dokładnie
@ms86: Końcówka wpisu to jakbym słyszał słowa Generała Skrzypczaka. No to fachowiec jest skoro to kuma, a nawet nie było go tam. Pewnie ma swoje źródła ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@ms86: Ukrainie nie będzie przypadkiem brakowało ludzi? Ile oni mają żołnierzy i jakie mają możliwości powołania? To nas najbardziej może martwić. USA raczej nie może sobie pozwolić na przegranie takiej wojny, a jednak tak to będzie trzeba rozumieć w kontekście Rosji na Ukrainie.
@Samuraj_ze_Spychowa: No wszystko zależy kiedy tak pisał, o ruskich w gumiakach i karabinie na trzech. Bo na początku przecież tak było, Kijów w 3 dni mordo, a najlepsze ruskie oddziały zrzućmy w ukraiński kocioł na lotnisko.

Przecież sam post opa wspomina o tym ze rosjanie wyciągają wnioski, wiec tak, zajęło im to prawie rok