Wpis z mikrobloga

Może ktoś poratuje bo mam blokadę umysłu.

Pytanie wstępne:
Czy wiecie może jaka jest nazwa powierzchnia płaska np. kwadrat, gdzie jeżeli wychodzimy z za krawędź danego boku to wracamy z drugiego boku?
Chcę liczyć odległość między punktami, ale uwzględniając drogę "drugą stroną" i chciałbym wiedzieć czy w tę czy w tę stronę.

A teraz pytanie właściwe:
Szukam uogólnienia tego pojęcia na n wymiarową przestrzeń, czyli dla trójwymiaru mamy sześcian i jakiś punkt w tej bryle, no i jak wychodzi z boku jednego to wraca z drugiego tutaj też szukam najkrótszej drogi.
No ale mnie nie interesuje trójwymiar a tak bliżej 7 wymiaru ( ͡° ͜ʖ ͡°)

ewentualnie mogę pójsć na kompromis i zrobić to samo na sferze n-wymiarowej, ale patrząc na wzory dla sfery 3 wymiarowej nie wydaje mi się to prostsze ;)

#programowanie #algorytmy #matematyka #pytaniedoeksperta #pytanie
  • 6
ok, o dziwo chatGPT pomógł, (zazwyczaj o co pytałem to #!$%@?ł takie głupoty, że dawałem sobie spokój, bo wszystko musiałem weryfikować).

na n-wymiarwej juz sobie wydedukuję.
Pamiętaj o zmianie orientacji przy przejściu przez krawędź, w aferze Poincarégo obrót o 60° w prawo ༎ຶ⁠⁠༎ຶ
o nie zauważyłem (gówniany wykop nie wyrzucił powiadomienia, no dobra parę sekund różnicy, wybaczam mu ) Twojej odpowiedzi.

Zasadniczo to Torus ¯⁠_⁠(⁠ツ⁠)_⁠/⁠¯


@BArtus:

tak dokładnie to słowo mi właśnie wypadło z głowy i totalnei umysłowo utknąłem na banale. (Za dużo kompa dzisiaj)

Dzięki :)
@Mutare_mundi: gdzie jest ten słynny czatgpt któryś raz czytam że mogą tworzyć mikrofunkcje które opisujesz w naturalnym języku a oficjalna strona mi nie działa albo same platne
gdzie jest ten słynny czatgpt któryś raz czytam że mogą tworzyć mikrofunkcje które opisujesz w naturalnym języku a oficjalna strona mi nie działa albo same platne


@KingaM: dla mnie z klei fenomenem jest to, że ludzie pisza, że oficjalna strona nie działa, a mi zawsze działa czasem z przerwami na parę sekund.

https://chat.openai.com/chat

o mikrofunkcjach nic nie słyszałem, tzn. jak by to miało wyglądać?