Wpis z mikrobloga

Korytarz Perski 2.0

Wojna rosyjsko-ukraińska wciąż trwa, a Zachód i Kreml coraz bardziej zwiększają na siebie presję. Moskwa obawia się przede wszystkim izolacji i – tradycyjnie - odcięcia dostępu do ciepłych mórz.

Choć szlak arktyczny mógłby stanowić alternatywę, to wciąż daleko jeszcze do zwiększenia przepustowości na tym odcinku. W obliczu porażki koncepcji “operacji specjalnej” na Ukrainie i przejścia do fazy wyniszczających walk pozycyjnych, Moskwa przygotowuje się do kolejnego etapu wojny.

Tym razem jednak, sięga nie tylko po pomocną dłoń Chin, ale także Iranu, reaktywując koncepcję tzw. Korytarza Perskiego. Dzięki temu, Rosja po niemal 200 latach Wielkiej Gry ma szansę zyskać dostęp do Oceanu Indyjskiego, co zwiększa potencjał przyszłego zagrożenia dla Ukrainy, Polski, Europy, a być może i całego Zachodu.

Nie tak dawno taką możliwość przewidywał m.in. Zbigniew Brzeziński:

“Potencjalnie najbardziej niebezpiecznym scenariuszem byłoby powstanie wielkiej koalicji Chin, Rosji i być może Iranu – koalicji “antyhegemonistycznej”, opartej nie na ideologii lecz na dopełniających się historycznych urazach. Przypominałaby ona swoją skalą i zasięgiem dawny blok sowiecko-chiński, choć tym razem przywódcą nie byłaby zapewne Rosja, tylko Chiny.

Wielka szachownica. Główne cele polityki amerykańskiej.

Zbigniew Brzeziński, 1997

Polecam Wam nowy materiał od GTBT. Razem z Łukaszem Przybyszewskim napisaliśmy scenariusz a Hubert Walas i ekipa GTBT zrobili super montaż. Takie projekty to sama przyjemność. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#iran #bliskiwschod #lagunacontent #rosja #geopolityka
JanLaguna - Korytarz Perski 2.0

Wojna rosyjsko-ukraińska wciąż trwa, a Zachód i Krem...
  • 16
@JanLaguna: Jakim cudem mieliby się dostać do Iranu skoro po drodze jest nieprzychylny im Kazachstan i kraje Azji Centralnej których niepodległość wesprą Chiny, a na Kaukazie Azerbejdżan (po zajęciu Karabachu ma pełną kontrolę nad północno zachodnią granicą Iranu) wspierany przez Turcję oraz wroga im Gruzja.

Skończyło się okienko geopolityczne i nikt Ruskim nie będzie już pozwalał na inby w stylu Abchazji, Osetii, Naddniestrza i aktywnej walki zbrojnej.
@PfefferWerfer: Morze Kaspijskie i linia kolejowa przez Azerbejdżan. Azerowie nie mają idealnych stosunków ani z Iranem, ani z Rosją, ale jak najbardziej są zainteresowani rozbudową korytarza Połnoc-Południe, bo będą zarabiali na tranzycie, dlatego właśnie budowana jest linia kolejowa Raszt-Astara, to jest już ostatni odcinek żeby spiąć irańską kolej z azerską. Polecam obejrzeć materiał przed komentowaniem - 14:35 jest mowa o tym połączeniu. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A
@JanLaguna: To Twój filmik? Jeśli tak to jesteś moim odkryciem ostatniego kwartału, po miniaturkach spodziewałem jednego z miliona kanałów wannabe geopolityków, a fajnie zwracasz uwagę na rzeczy nie do końca powszechnie znane wśród ludzi.
W materiale o Turcji trochę mi brakowało podkreślenia jak bardzo Turcja staję się problemem dla cywilizowanej Europy której opłaca się trzymać Turcję po swojej stronie, mimo że ten trzyma opozycję w więzieniach co niekoniecznie się podoba europejskim
@Arytmetyk: Nie to nie mój kanał. Kanał jest Huberta Walasa. Ja tylko piszę tylko (i aż) dla niego scenariusze o Bliskim Wschodzie. ( ͡~ ͜ʖ ͡°)Nie wiem, o którym materiale, ale jak o tym ostatnim o panturkizmie to nie jest to mój materiał.

Generalnie kanał Huberta to jak dla mnie światowa topka i imho tylko kwestia czasu jak Caspian Reports zdetronizuje. ( ͡° ͜ʖ ͡
@JanLaguna: W tym kolejowym szlaku należy też pamiętać, że Iran ma 'europejski' rozstaw linii, więc przed granicą z Azerbejdżanem ładunki będą musiały być przestawiane. Oczywiście nie jest to wielki problem, u nas na granicy z Białorusią też się to robi. Wąskim gardłem przepustowości będzie też dagestańskie wybrzeże Morza Kaspijskiego, tam góry schodzą prosto do morza i jest dość 'wąsko'.

Tak poza tym to już istnieje połączenie kolejowe Iran-Rosja wzdłuż Morza Kaspijskiego,
@JanLaguna: "strasznie" ciekawe czasy się zapowiadają dla tego regionu, wojna UKR-rus to może być preludium do tego co będzie się działo w Azji środkowej, w której do tej pory hegemonem była rosja/ZSRR, a teraz do gry o ten teren włączyły się Chiny, Iran oraz Turcja. Pytanie co może w tej sytuacji zrobić USA które opuściło Afgan oraz Irak, żeby ukrócić powstanie koalicji chińsko-iransko-ruskiej? Poluzować wodzę Turkom, którzy wybitnie chcą oddziaływać na
@JanLaguna:
I teraz każdy jeden kraj z zapędami autorytarnymi będzie mógł szachować inne kraje z zapędami autorytarnymi...
Jakoś tego nie widzę, tam jest jeden wielki #!$%@?, moim zdaniem nie dogadają się.
@JanLaguna: Planujesz jakiś materiał o Rosyjskich wpływach/planach w Afryce czy też to nie do końca "twój" region żeby coś takiego zrobić? Ławrow odwiedzał m.in. Egipt, Kongo, Ugandę, Etiopię. Przewijały się też jakieś newsy odnośnie dzialań wagnerowcow w Mali itd. Ciekawi mnie jak to się ma do tej niby Chińskiej dominacji w Afryce