Wpis z mikrobloga

Podpowiedzcie mi czy warto w tym sprzęcie robić jakiś upgrade procesora i jeżeli tak to na jaki:
Ryzen 3 2200G
XFX Core Pro 450W
Patriot Viper 4 DDR4 16GB 3200Mhz (w quad channel)
Płyta Asrock AB350 Pro4
Radeon RX 5500 XT 8GB

W gierki gram w 1080p.

#komputery
  • 11
@Szumimiwelbie: Właśnie widzę, że na jakiegoś ryzena 5 4500 albo ryzena 5 3600 mógłbym zrobić upgrade za jakieś 400zł więc tragedii nie ma. A może 2200g (używany 4 lata) bym dał radę opchnąć za jakieś 50-100zł więc część kasy bym odzyskał.
Pytanie tylko czy faktycznie to odczuję.
2200G

różnica bywa spora względem choćby ryzena 3600 który bywa na olx za 300zł. też zauważ, ze tu jest 2400g który ma dwukrotnie więcej wątków od 2200g (co ma znaczenie większe lub mniejsze zależnie od gry).

ta karta graficzna nieco słaba, u Ciebie będzie mniejsza różnica więc niż na czymś lepszym. A jesteś zadowolony z tego jak CI gry działają?
@vateras131:
Pobierz 10129 - >2200G
różnica bywa spora względem choćby ryzena 3600 który bywa na olx za 30...
źródło: ACO_1080p-p
@10129:

ta karta graficzna nieco słaba, u Ciebie będzie mniejsza różnica więc niż na czymś lepszym. A jesteś zadowolony z tego jak CI gry działają?


Generalnie jestem zadowolony - kupiłem go zaraz przed tymi chorymi wzrostami cen za jakieś 800zł. Niektóre gry potrafią zachrupać od czasu do czasu ale są grywalne np. plague tale: requiem, cyberpunk, HZD. Inne chodzą dobrze np. GOW, Elden Ring. Nie muszę mieć non stop 60fps żeby
@vateras131: zmniejsz ustawienia grafiki (na minimalne), zablokuj fps np na 60 i jak nadal chrupie to procesor winny ( ͡° ͜ʖ ͡°)

też możesz włączyć nakładkę z afterburnera z użyciem procesora i grafiki. z odblokowanym fps jak masz coś w stylu 70% użycie grafiki, procesor na 100% to procesor nie wyrabia.

bez limitu fps ogólnie grafika powinna mieć użycie w okolicy 100% w 'normalnych' (czytaj nie jakiś
@10129:
Okej zrobiłem szybkie testy z użyciem tego monitora systemowego z Win+G (jakiś panel gier czy panel xbox) i dla BG3 wygląda to tak, że w trakcie gry użycie proca to ok. 78-80% przy użyciu grafiki 97-100%. Natomiast w momentach gdy następuje to "chrupnięcie" czyli taka zwiecha na 2-3 sekundy, użycie proca skacze do 100%.
Może jakiś proces mi wtedy w tle odpala i przejmuje cenną moc obliczeniową.
@vateras131: 80% to nadal bardzo dużo. raczej bym obwiniał proca tutaj, w sensie jest moment w grze bardziej obciążający i dlatego bo proc nie wyrabia.

jak byle proces wystarczy aby zwiesić grę to raczej sugeruje, zę czas na nowy procesor ( ͡º ͜ʖ͡º)
@10129
Spróbuję podziałać choć chyba zidentyfikowałem ten proces - gra wysyłała dane diagnostyczne w jakimś interwale czasu. Po wyłączeniu tej funkcji jest ok. Ale faktycznie jak coś takiego potrafi zatrzymać grę to chyba czas na zmiany.