Wpis z mikrobloga

Stany Zjednoczone zdecydowały o typie samolotu, który zostanie dostarczony Siłom Powietrznym Ukrainy - rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ignat


Nasi piloci pojechali już do Stanów Zjednoczonych, a środki na szkolenie zostały już rozdysponowane - dodał


@ArtBrut: Moim zdaniem jedyne co ma ręce i nogi to wysłanie F-16 i to w bardzo starych wersjach. Inne konstrukcje nie mają sensu a nowszych wersji F-16 Ukraina nie dostanie na 100%.
@Koniasz: alez sie zdziwisz i to najpewniej jeszcze w tym roku :D

Rok temu, wiedzac ze Rosja uderzy, slano tylko lekka bron, bo "wyslanie wozow bojowych, artylerii czy czolgow to byloby potraktowane przez Rosje jak wojna z panstwami zachodnimi". Potem poszly wozy bojowe, transportery, arty lufowa i rakietowa, czolgi.

Teraz w drodze sa nowoczesne NATOwskie wozy bojowe, zaraz pojada Leoaprdy1. No i USA oglaszaja pierwsze samoloty. Moze byc cos rozpoznawczego nawet
@witam-andrzeej: Strzelam że stare wersje F-16. Są tańsze w eksploatacji od dwusilnikowych i większych F-15.


@Scybulko: F-16 ma silnik na poziomie gruntu i na stanie lotniska musi być nawet odkurzacz pasów startowych - specjalnie dla tych samolotów. To najbardziej beznadziejna maszyna do zastosowań w miejscach, gdzie może być potrzeba skorzystania z improwizowanych lotnisk - albo z takich super utrzymanych jak mają nasi wschodni bracia xD
Swoją drogą, samolot ze zdjęcia raczej #!$%@? się ma do tematu. Chyba że szkolenie ma być ograniczone do minimum, a sami piloci to mają być kamikadze.


@vrNFWrUew3D4Rgz: Nie znam się więc pytam - dlaczego A10 miałoby być złym wyborem? Ruscy nie mają przewagi w powietrzu, a chyba temu samolotowi najbliżej do Su-25 z których korzystają Ukraińcy jeśli chodzi o typ wykonywanych zadań. No oprócz tego, że jest wolniejszy.
@malinq: Ukraińcy tym bardziej nie mają przewagi w powietrzu. O ile Ruscy nie zapuszczają się jakoś na Ukrainie, tak ukraińskie samoloty są w zasadzie ruchomym celem dla MiGów-31. Tych, co stacjonują na terenie Białorusi. Szczególnie Su-25. Albo raczej były takimi ruchomymi celami.

Nie chcę Ci nic mówić, ale sam Oryx udokumentował zniszczenie wszystkich ukraińskich Su-24 i Su-25. Ostatni poszedł się #!$%@?ć 08.12. Na pewno były jakieś dostawy z zachodu, bo udokumentowano
@ArtBrut: dla wszystkich entuzjastów, raczej A10 na tej liście nie będzie, to bardzo specjalistyczny samolot do konkretnego rodzaju walki a podstawą jego wykorzystania jest praktycznie całkowita dominacja w powietrzu. On jest przystosowany jedynie do przetrwania ostrzału z broni ręcznej itp z uwagi na to, że prowadzi działania na niskim pułapie.
@thewickerman88: oczywiscie ze maja sens. Ukrainie koncza sie "rosyjskie" samoloty szturmowe i trzeba je czyms zastapic. Obie strony traca lotnictwo, tyle ze Rosja ma go wielokrotnie wiecej i pewnie wciaz cos produkuje.

Przewagi powietrznej nad Rosyjskim lotnictwem i obrona plot(nad terenami kontrolowanymi przez Rosjan) Ukraina raczej nigdy nie osiagnie.