Wpis z mikrobloga

SET czapeczkafoliowa ON

Czegoś dalej nie rozumiem. Ekipy remontowe i firmy pod klucz boją się przyjmować większych kwot w gotówce, ale dzisiaj chyba nie ma takiego limitu między przedsiębiorcą a konsumentem. Taki limit jest między przedsiębiorcami i wynosi obecnie 15 000 PLN. Teraz nie wiem, czy firmy, które zgodziły się na gotówkę, gdy kwota nie przekroczy tych 15 000 PLN, traktują mnie jako przedsiębiorcę, czy nie znają przepisów, czy jednak taki limit wciąż obowiązuje? Możecie mi to rozjaśnić?

Może się boją, bo np. żeby zrobić za ciebie zakupy płytek, paneli, mebli, to muszą mieć kasę na koncie, zatem muszą gotówkę wprowadzić na rachunek i fiskus może się przyjrzeć takiej transakcji.

Ale robiąc zakupy w różnych sklepach i jeśli w żadnym firma nie wyda ponad limit 15 000 PLN to chyba dalej wszystko zgodnie z prawem...

Niektórzy dalej się boją lub chcą przynajmniej część przelewem. W razie kontroli fiskus będzie chciał sprawdzić, czy usługa faktycznie została wykonana? Czy dla firmy to ma znaczenie, czy gotówka, czy przelew? Lewe faktury łatwiej zrobić gotówkowo, ale równie dobrze kolega może zrobić przelew za "usługę" i gotówka wraca do kolegi pod stołem.

A jeśli będzie potrzebny przelew, to rozbić na 2 etapy, tzn. najpierw zlecić projekt i to gotówką, a potem pograć na giełdzie, zatrudnić się gdzieś ekstra, żeby mieć bardziej solidne podstawy.

Limit dla konsumentów wchodzi dopiero od 2024 roku?

https://www.rp.pl/konsumenci/art36894991-od-stycznia-2023-roku-jednak-nie-bedzie-limitu-w-platnosciach-gotowka

SET czapeczka
foliowa OFF

#finanse #remont #remontujzwykopem #nieruchomosci
  • 1
  • Odpowiedz
@SendMeAnAngel: bo prowadzą działalność i nie płacą podatków. Dlatego ekipy chcą hajs do ręki bo go nie rozliczają. Sam mam w rodzinie stolarza, typ deklaruje ciągle najniższe dochody, nawet kasy fiskalnej nie ma obowiązku zakładać bo oficjalnie obroty ma znikome. Realnie wszystko od klientów do kieszeni i tyle. On też rozlicza się tylko gotówką i nawet w rodzinie żeby zrobić mu przelew to jest problem bo kręci nosem że nie chce
  • Odpowiedz