Wpis z mikrobloga

No to ciąg dalszy tego wpisu ( ͡° ͜ʖ ͡°) https://wykop.pl/wpis/70100767/siema-mirasy-skladalem-dzisiaj-komputer-plyta-od-a
Dzisiaj nowa płyta, wszystko zainstalowane poprawnie cpu/ram/gpu. Przy włączaniu błąd ten sam, tym razem płyta posiada debug ledy, świeci się lampka od vga (przez cpu i ram przechodzi), testowane bez gpu, na moim sprawnym gtx 960 rezultat za każdym razem ten sam. Próbowałem też w konfiguracji z moim ramem, też bez skutku. Ostatnim co zrobiłem było zainstalowanie najnowszej wersji biosu - również bez skutku. Jakieś pomysły, chyba już tylko cpu może być uszkodzony bo wątpię by to był problem zasilacza.
#pytaniedoeksperta #komputery #pcmasterrace
  • 13
@dewox: co do poprzedniego posta, to nie mam na akutalnym kompie pinoutu LGA1700.

Co do problemu, to obstawiam kartę graficzną, mimo tego że piszesz, że jest sprawna.
Czy sprawdzałeś ją na innej płycie? Jeśli tak i testy robiłeś na AMD, to prawdopodobnie ten GTX ma uwaloną szynę lanes łączącą kartę z płytą/prockiem i na AMD działa poprawnie, ale z obniżoną przepustowością.
Każda płyta intela odrzuca takie karty i wskazuje błąd bootowania
@JoeBlade: Na kartach sprawdzałem dwóch gtx 970 i na swojej 960 od palita, obie sprawne błąd gpu był nadal. Czytałem też o wymuszaniu gen4 przez co płyta nie chce wstać i wyświetla właśnie debug VGA.
Czytałem też o wymuszaniu gen4 przez co płyta nie chce wstać i wyświetla właśnie debug VGA.


@dewox: są takie płyty niestety, ale to działa tylko na najszybszym slocie PCIE. Jak masz inne to przełóż kartę do wolniejszego i wtedy powinno ruszyć o ile jest problem z działaniem na PCIE5.
Jak się uda, to potem w biosie wymuś działanie PCIE4 dla głównego slotu.
@dewox: no to wadliwy CPU, na biurku leży mi właśnie podobny procek tylko celeron pod LGA1200, który miał ten sam problem.
Ja bym jednak jeszcze sprawdził na Twoim miejscu szynę z jaką pracują te karty na sprawnych kompach, bo jak wyjdzie że x2, x4,, x8, to masz to co napisałem i winę ponoszą karty.
W GPU-Z masz informację na temat szybkości szyny PCI-E.
@dewox: nie wspierają i dlatemu musisz mieć CSM który użyje option rom. A od dobrych kilku lat to nie działa. To jest ten sam problem co 3 długie piknięcia i brak bootu na Ampere i nowszych kartach ze starszymi płytami jak jest aktywny csm tylko w drugą stronę. Daj to do serwisu i każ pokazać przy tobie że startuje - włożą jakąś 2060 czy coś i bedzie pikachu.jpg. Moesz zawołać jak
@keton22: Wołam i się przekonałem, odpaliłem na 970 ( ͡° ͜ʖ ͡°). Przez displayport był błąd VGA, udało się uruchomić przez HDMI i zainstalowałem windowsa, wszedłem do UEFI odpaliłem CSM i wszystko działa już normalnie przez displayport.
@dewox: przyjmuję do wiadomości - masz takiego płatka śniegu jak ja. Moja 4090 przed załadowaniem systemu nie daje obrazu przez HDMI wcale i przez displayport często. W 3080 w bios działał tylko displayport. Skomplikowane to...