Wpis z mikrobloga

Mireczki, potrzebuje dobry, wydajny router KABLOWY, najchętniej w obudowie rack 1U, fajnie jakby miał wbudowanego switcha, tak na 5 portów lub więcej (mam tak w Draytek Vigor2925n+ ). Musi mieć serwer VPN i wydajność aby obsłużyć łącze 1 Gbps down i 500 Mbps up, obecen łącze 750 Mbps down to za dużo dla tego Drayteka. Mam kontroler Unifi ale zwykłe USG za wolne i za drogie a USG-PRO-4 to też staroć. Edge Router X? Mikrotika trochę się obawiam, miałem to w ręku z 15 lat temu i nie wspominam, żeby było łatwe w konfiguracji.
#siecikomputerowe #sieci #unifi #cisco #mikrotik
  • 14
@Gooma: W takim budżecie, 750M i rack to będzie ciężko. RB2011 to już zabytek i dostanie czkawki przy 300M i kilku regułach w firewallu, RB3011 już spokojnie wyrobi ale poza budżetem, zostaje tylko RB750gr3 bo o CCR to już całkiem można pomarzyć ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@dktr: hEX RB750Gr3 faktycznie wygląda nieźle, a coś trochę jeszcze mocniejszego? Są różnice w wydajności czy tylko interfejsy fizyczne się różnią?
@Gooma: Ilość rdzeni / taktowanie, połączenia wewnętrzne i ilość interfejsów. Nie wiem zerknij np za używanymi RB1100AHx2 tyle że to już wciąga z 30 W i też młode nie jest.
@Gooma: a ja poleca UbiQiti, coś z Edgerouterów. Bardzo poszło w cenę i obecnie ciężko kupić, ale jeśli znajdziesz, to w budżecie się zmieści.
Mikrotika miałem i poległem na konfiguracji, bo jest totalnie inna, niż wszystko, z czym się do tej pory spotkałem (a sieciami zajmuję się zawodowo, więc cośtam o nich wiem), zwyczajnie nie dałem rady na tym skonfigurować vlanów tak, żeby działały.
@Jarek_P: Jesteś kolejnym który poległ na VLANach w mikrotiku ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Nie wiem skąd to wynika, tam jest wszystko oczywiste zgodne ze sztuką i co ciekawe nawet działa co nie jest tak oczywiste jak np radio w mikrotiku :)
tam jest wszystko oczywiste zgodne ze sztuką


@dktr: a w życiu! Zgodne ze sztuką i oczywiste to jest podejście "jak w cisco": konfiguruję VLAN, dodaję doń port albo jako tagowany albo jako nietagowany, w tym drugim przypadku ustawiam jeszcze na porcie pvida i to ma działać! (pomijam tu oczywiście pierdylion możliwości, ale jako konfiguracja minimum tyle wystarczy). Tak to wygląda w Cisco, tak to wygląda w Netgearach, tak to wygląda w
@Gooma: RB4011. Ciężko z jego dostępnością (niedługo będą dostawy). Od ręki jest model z WIFi (WiFi ~900 netto, bez WiFi ~800 netto. Ja już u siebie mam 6 mikrotików i konfiguracja bez problemów. Ale minimalną wiedzę o sieciach trzeba posiadać.

HAP ax3 też daje radę, ale nie ma do rack (w przeciwieństwie do RB4011).

to pewnie 300-600 pln


@Gooma: Niestety, ale przy tych wymaganiach ciut trzeba dołożyć. Wydasz teraz 600
takie testy nie mają sensu


@dktr: no trochę mogę jednak pokazać, które urządzenia są mniej lub bardziej wydajne. Ale zgoda. Dobre testy są na stronie Mikrotika, linki podałem :)