Wpis z mikrobloga

Codzienny raport ISW, stan na 16 stycznia Zapraszam do śledzenia tagu #codziennyisw na którym zamieszczane będą codzienne raporty a jeśli chcesz być wołany to zaplusuj ten wpis. Dziś RAPORT SPECJALNY opisujący ostatnie rosyjskie działania w zakresie utrzymania wydłużającej się wojny i jakie scenariusze ma Rosja na rok 2023. Większość z tego nie napawa optymizmem, ale nie ma co tracić wiary. Nawet jeśli na ten rok nie doczekamy się ostatecznego zwycięstwa to i tak jest ono w zasięgu ręki.

-------------------------------------
Najważniejsze informacje

-Ukraińscy urzędnicy określili, że to rosyjski pocisk Kh-22 uderzył w budynek mieszkalny w mieście Dniepr 14 stycznia, zabijając co najmniej 25-30 cywilów. Ukraińscy urzędnicy wyjaśnili doniesienia, że ukraińska obrona powietrzna mogła spowodować zniszczenie budynku, zauważając, że Ukraina nie ma zdolności do zestrzelenia pocisków Kh-22.

-Finansista Grupy Wagner Jewgienij Prigożyn przyznał medale siłom Grupy Wagner za zdobycie Soledaru, prawdopodobnie w ramach trwających starań, aby ująć zdobycie Soledaru jako osiągnięcie Wagnera, a nie wspólny wysiłek z rosyjskimi siłami zbrojnymi, jak wcześniej twierdziło rosyjskie Ministerstwo Obrony.

-Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że siły ukraińskie odpierają rosyjskie ataki naziemne w pobliżu Makiivki i Bilohorivki w obwodzie ługańskim. Rosyjski milblogger bloger, że siły rosyjskie przenoszą pojazdy terenowe OBWE z Rosji do obwodu ługańskiego, prawdopodobnie w celu wykorzystania ich w walce.

-Rosyjskie źródła twierdziły, że siły rosyjskie zakończyły oczyszczanie Sołedaru i zaatakowały ukraińskie pozycje na północ, zachód i południowy zachód od osady. Ukraińskie źródło podało, że siły rosyjskie zdobyły 15 stycznia kopalnie na zachód od Soledaru w pobliżu Dworzecza.

-Siły rosyjskie nadal atakowały Bachmut i obszary wokół miasta. Siły rosyjskie dokonały marginalnych zdobyczy terytorialnych na południowy zachód od Bachmutu w pobliżu Andrijiwki.

-Ukraiński doradca wojskowy obwodu chersońskiego Serhij Khlan stwierdził, że siły rosyjskie zwiększyły swoją obecność w okupowanym obwodzie chersońskim i że niektóre siły Grupy Wagner przybyły do obwodu chersońskiego. Rosyjski szef okupacji obwodu chersońskiego Vladimir Saldo twierdził, że przywrócenie mostu na Mierzeji Arabackiej poprawiło rosyjską logistykę do okupowanego obwodu chersońskiego.

-Członek rosyjskiej służby podobno zdetonował granat w budynku, w którym kwaterowali rosyjscy żołnierze w obwodzie biełgorodzkim w Rosji, prawdopodobnie w bratobójczym akcie oporu przeciwko mobilizacji.Rosyjskie źródło podało, że w wyniku ataku granatem zginęły trzy osoby, a 10 zmobilizowanych zostało rannych.

---------------------------------------------------------------------------

Działania Rosji na rok 2023.

Kreml z opóźnieniem podejmuje działania mobilizacyjne, reorganizacyjne i przemysłowe, które powinien przeprowadzić jeszcze przed inwazją na Ukrainę w lutym 2022 roku, i podejmuje kroki w celu eskalacji konfliktu do dużej wojny konwencjonalnej. Prezydent Rosji Władimir Putin zaczął publicznie sygnalizować przygotowania do przedłużającej się wojny na początku grudnia 2022 roku, obiecując, że Rosja poprawi błędy z wcześniejszych kampanii. Putin zauważył 7 grudnia, że "specjalna operacja wojskowa" na Ukrainie może być "długim procesem", a w grudniu wystąpił jeszcze kilka razy publicznie, pośrednio nakreślając swoje cele w zakresie usprawnienia procesów mobilizacyjnych rosyjskiego wysiłku wojennego, rewitalizacji rosyjskiej bazy przemysłu obronnego, centralizacji kontroli Kremla nad rosyjską przestrzenią informacyjną i przywrócenia autorytetu rosyjskiego Ministerstwa Obrony.

Kreml prawdopodobnie przygotowuje się do przeprowadzenia w ciągu najbliższych sześciu miesięcy decydującej akcji strategicznej, mającej na celu odzyskanie inicjatywy i zakończenie obecnego pasma sukcesów Ukrainy. W ciągu ostatnich jedenastu miesięcy Rosji nie udało się osiągnąć swoich głównych celów operacyjnych na Ukrainie. Siłom rosyjskim nie udało się zdobyć Kijowa, obwodów donieckiego i ługańskiego, utrzymać zdobyczy w obwodzie charkowskim czy utrzymać strategiczne miasto Chersoń. Rosyjska kampania powietrzna i rakietowa wymierzona w ukraińską infrastrukturę krytyczną, prowadzona pod koniec 2022 roku przez generała armii Siergieja Surowikina, również nie przyniosła znaczących efektów operacyjnych ani nie zdemoralizowała ukraińskiego społeczeństwa, co prawdopodobnie było zamiarem Kremla. Putin i wysocy rangą urzędnicy Kremla wciąż powtarzają, że Rosja nie porzuciła swoich maksymalistycznych celów, pomimo rosyjskich porażek na polu walki. Podczas gdy Putin nie zmienił swoich celów wojennych, pojawiają się dowody, że zmienia on fundamentalne aspekty rosyjskiego podejścia do wojny, podejmując kilka nowych linii działania.

ISW zaobserwowało kilka rosyjskich kierunków działań które prawdopodobnie mają na celu wsparcie decydującej akcji w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

1 kierunek: Kreml intensyfikuje zarówno bliskie, jak i długoterminowe wysiłki w zakresie generowania sił. Putin i rosyjskie Ministerstwo Obrony ogłosili plany drastycznej rozbudowy rosyjskiej armii konwencjonalnej poprzez utworzenie nowych dywizji, przywrócenie w zachodniej Rosji okręgów wojskowych sprzed 2010 roku i podniesienie wieku poborowego - wszystko to wskazuje na rosyjskie intencje (choć prawdopodobnie nie faktyczne możliwości) do zreformowania rosyjskiej armii w celu prowadzenia skutecznych działań wojennych na dużą skalę. Ukraiński wywiad doniósł, że Kreml dąży do zwiększenia liczby personelu wojskowego do dwóch milionów w bliżej nieokreślonym terminie (z ok. 1. 35 mln żołnierzy we września 2022 roku), podczas gdy urzędnicy zachodniego wywiadu zauważyli, że rosyjskie dowództwo wojskowe jest w "trakcie poważnych przygotowań" do potencjalnej drugiej fali mobilizacji. Niektórzy urzędnicy Kremla zaczęli omawiać propozycje rozszerzenia protokołów kwalifikujących do poboru, aktywnej mobilizacji i zmiany rezerwy mobilizacyjnej, podczas gdy rosyjskie struktury państwowe próbują rozwiązać problemy z przeszłości, wydając wezwania mobilizacyjne. Sam Putin podpisał 4 listopada rozkazy, które rozszerzyły zakres mobilizacji, umożliwiając mobilizację skazańców .

2 kierunek: Rosyjskie wojsko zatrzymuje zmobilizowany personel w rezerwie do wykorzystania w przyszłości - jest to zmiana w stosunku do początkowego podejścia Kremla, polegającego na wysłaniu niewyszkolonych sił na front jesienią 2022 roku. Putin oświadczył 7 grudnia, że rosyjskie siły zbrojne nie zaangażowały jeszcze całego zmobilizowanego personelu z pierwszej fali mobilizacyjnej na front, prawdopodobnie potrzeba czasu na wyszkolenie i wyposażenie tych sił do późniejszego, wykorzystania. Konwencjonalne siły rosyjskie (w przeciwieństwie do Grupy Wagnera i sił proxy DRL/ŁRL) nie przeprowadziły większych operacji ofensywnych i w większości utrzymywały pozycje obronne po serii udanych ukraińskich kontrnatarć latem i jesienią 2022 roku. ISW zaobserwowało konwencjonalne jednostki rosyjskie przegrupowujące się i szkolące na Białorusi i w Rosji.

3 kierunek: Rosja próbuje ożywić swoją obronną bazę przemysłową. Kreml zaczął kłaść znaczący nacisk na wskrzeszenie rosyjskiego przemysłu w grudniu. Putin odbył kilka spotkań na wysokim szczeblu i odwiedził przedsiębiorstwa obronne w całym kraju. Putin publicznie przyznał się do problemów z dostawami, takich jak brak dronów zwiadowczych, a zwłaszcza zażądał, aby jeden z jego ministrów wydał państwowe kontrakty na zamówienia obronne w krótszym niż planowano czasie. Putin i inni urzędnicy Kremla podjęli również niejasne dyskusje, że władze rosyjskie mogą znacjonalizować mienie w celu wsparcia rosyjskiego wysiłku wojennego.

4 kierunek: Putin ponownie wspiera starą gwardię Ministerstwa Obrony i mianował na dowódcę teatru najwyższego rangą oficera Rosji, szefa Sztabu Generalnego Gierasimowa. Kreml przywrócił także pierwotnych planistów wojny i z opóźnieniem próbuje naprawić niedociągnięcia w strukturze dowodzenia. Generał armii Siergiej Surowikin i poprzedni rosyjscy dowódcy teatrów działań nie zdołali przeprowadzić decydujących operacji, do których - prawdopodobnie nierealistycznie - dążył Putin. Kreml mianował 11 stycznia Gierasimowa dowódcą Wspólnego Zgrupowania Sił na Ukrainie, po wcześniejszym odsunięciu Gierasimowa na bok po początkowych porażkach. Rosyjskie Ministerstwo Obrony Narodowej mianowało również trzech zastępców, którzy mają ściśle współpracować z Gierasimowem w zakresie rozszerzonej skali zadań dotyczących "specjalnej operacji wojskowej". Kreml prawdopodobnie oczekuje od Gierasimowa i jego zastępców, że zdołają przygotować Rosję do przedłużającej się wojny i objęli dowództwo nad dużym przedsięwzięciem w 2023 roku.

5 kierunek: Kreml intensyfikuje kontrolę nad rosyjską przestrzenią informacyjną. Kreml kształtuje przestrzeń informacyjną w celu odbudowy poparcia dla inwazji poprzez ponowne wprowadzenie narracji sprzed 24 lutego i podjęcie działań mających na celu odzyskanie kontroli nad relacjami z frontu, po wcześniejszym oddaniu tej przestrzeni różnym niezależnym podmiotom. Urzędnicy Kremla wznowili promowanie fałszywej narracji pod koniec 2022 roku, że istnienie niepodległej Ukrainy zagraża rosyjskiej suwerenności i kulturze, uzasadniając inwazję Rosji i trwające ofiary rosyjskie jako nieuniknione i konieczne środki "samoobrony". Kremlowscy propagandziści zintensyfikowali również narracje o międzynarodowych konsekwencjach prawnych, jakie czekają Rosję, jeśli nie wygra wojny, co prawdopodobnie podsyci obawy przed porażką i zmotywuje do ponownego poświęcenia się wojnie. Kreml zintensyfikował wysiłki na rzecz kooptacji prominentnych pro-wojennych blogerów wojskowych, którzy jawią się jako silna alternatywa dla Putina i rosyjskiego ministerstwa, poprzez swoje niepowiązane z propagandą relacje wojenne.

Wysiłek Kremla, by przygotować się do decydującego działania strategicznego w 2023 roku, nie wyklucza się wzajemnie z tworzeniem warunków do przedłużającej się wojny. Wojna się nie skończy, a Rosja niekoniecznie przegra, jeśli któreś z możliwych działań zakończy się niepowodzeniem. Na przykład szybka próba zdobycia Kijowa i zmiany rządu przez Rosję w ciągu pierwszych dwóch tygodni wojny była nieudanym strategicznym działaniem. Wiele ze wspomnianych wskaźników - takich jak propozycja rosyjskiego ministerstwa dotycząca utworzenia wielu nowych rosyjskich dywizji - niemal na pewno ma częściowo na celu wsparcie długoterminowych działań wykraczających poza jakiekolwiek decydujące działania zaplanowane na rok kalendarzowy 2023.

Decydujące działanie strategiczne Rosji w 2023 roku może przejawiać się w wielu możliwych kierunkach działania które nie wykluczają się wzajemnie. Zgodnie z amerykańską doktryną wojskową, wojsko może podjąć decydujące działanie na każdym poziomie wojny, aby uzyskać ostateczny wynik i osiągnąć cel. Decydujące działania mogą być na poziomie taktycznym, operacyjnym lub strategicznym i mogą być ofensywne lub defensywne.

1 scenariusz: Duża ofensywa rosyjska, najprawdopodobniej w rejonie obwodu ługańskiego. Siły rosyjskie mogą dążyć do przeprowadzenia dużej ofensywy w rejonie obwodu ługańskiego celem pełnego opanowania doniecka i ługańska co pozostaje oficjalnym celem wojennym Kremla i jest najbardziej możliwym do zrealizowania scenariuszem, gdyż obwody doniecki i ługański są logistycznie najłatwiejszymi do zdobycia terytoriami dla Rosji (choć to i tak nie będzie łatwe). Rosyjskie siły od 2022 roku rozmieszczają dodatkowe siły w obwodzie ługańskim i podejmują inne znaczące działania, które według ISW mogą wesprzeć operację ofensywną w obwodzie ługańskim. ISW nadal ocenia, że jest mało prawdopodobne, by rosyjskie siły przeprowadziły ofensywę na południu Ukrainy w obwodach chersońskim i zaporoskim. Rzeka Dniepr oddziela linię frontu w obwodzie chersońskim i stanowi zbyt poważną przeszkodę w manewrowaniu. Warstwowy układ fortyfikacji polowych Rosji w obwodzie chersońskim i zaporoskim wskazują, że siły rosyjskie traktują priorytetowo operacje obronne w obu prowincjach.

2 scenariusz: Rosyjska operacja defensywna mająca na celu pokonanie i wykorzystanie ukraińskiej kontrofensywy. Kreml przesunął znaczące jednostki wojskowe z frontu południowego (Chersoń) do obwodu ługańskiego pod koniec 2022 r. i utworzył umocnienia polowe w obwodzie ługańskim, a także w obwodach biełgorodzkim i kurskim w Rosji. ISW informowało o wielu zaobserwowanych wskaźnikach, że siły ukraińskie dążą do przeprowadzenia kontrofensywy w 2023 r. Ukraińscy urzędnicy od dawna publicznie sygnalizują zamiar przeprowadzenia kontrofensywy w 2023 r. Rosyjscy blogerzy również od dawna ostrzegają przed kontrofensywą. Rosja dąży do zabezpieczenia obwodów donieckiego i ługańskiego - terytoriów, do których rząd rosyjski (bezprawnie) rości sobie prawo jako do terytorium Rosji - oraz do uniknięcia kolejnej znaczącej porażki, takiej jak wymanewrowanie ich sił w obwodzie charkowskim czy wycofanie się z miasta Chersoń. Były to wydarzenia, które zdegradowały rosyjskie morale i postrzeganie zdolności sił rosyjskich do zabezpieczenia ich większych celów w zakresie pełnej "demilitaryzacji i denazyfikacji" Ukrainy. Siły rosyjskie mogą dążyć do udanego pokonania ukraińskiej kontrofensywy i pozbawienia Ukrainy inicjatywy poprzez zniszczenie znacznej części zmechanizowanych sił ukraińskich. Takie udane rosyjskie decydujące działanie mogłoby następnie umożliwić siłom rosyjskim rozwinięcie kontrofensywy w celu wykorzystania zdezorganizowanych i wyczerpanych sił ukraińskich.

Wiele z wyżej wymienionych rosyjskich działań może wspierać zarówno 1 jak i 2 scenariusz, bowiem nie wykluczają się one wzajemnie. Siły rosyjskie mogą przygotowywać się do dużej operacji ofensywnej lub, alternatywnie, do większych ataków pozorowanych, które nie są poprzedzone ogólną operacją ofensywną. Wskaźniki mogą również wspierać kontratak, aby wykorzystać ukraińską kontrofensywę, którą siły rosyjskie spodziewają się zatrzymać.

Najbardziej niebezpieczny kierunek działań w postaci rosyjskiej ofensywy na północną Ukrainę pozostaje obecnie mało prawdopodobny. Kreml tworzy jednak elastyczność planowania i prawdopodobnie zwiększy obecność wojskową Rosji na Białorusi w okresie poprzedzającym planowane duże ćwiczenia (które mogą ewentualnie wspierać operację bojową) we wrześniu 2023 roku. ISW kontynuuje śledzenie rosyjskich i białoruskich działań, które z czasem mogłyby wesprzeć nowy rosyjski atak na Ukrainę z Białorusi. Rosja prawdopodobnie rozmieści więcej sił na Białorusi w ramach ćwiczeń "Zapad (Zachód) 2023" i "Tarcza Związku 2023", które prawdopodobnie odbędą się we wrześniu 2023 r. Kreml wysłał na Białoruś 12 stycznia wysokiego rangą rosyjskiego oficera, dowódcę rosyjskich sił lądowych Olega Salijukowa- jednego z trzech nowo mianowanych zastępców Gierasimowa.Salijukow może otrzymał polecenia tworzenia struktur dowodzenia i kontroli niezbędnych dla rosyjskiej operacyjnej grupy uderzeniowej. Są to anomalne działania, które intensyfikują operację informacyjną, że Rosja zaatakuje Ukrainę z Białorusi i mogą wspierać ofensywę, choć ISW ocenia, że ofensywa jest w tej chwili wciąż scenariuszem o niskim prawdopodobieństwie. W dalszym ciągu nie ma dowodów na to, że siły rosyjskie na Białorusi stworzyły struktury dowodzenia i kontroli niezbędne dla operacyjnej grupy uderzeniowej na dzień tej publikacji.

Kreml zachowuje swoje maksymalistyczne cele zajęcia całej Ukrainy, pomimo złego prowadzenia wojny do tej pory. Kreml od prawie roku nie jest w stanie skutecznie naprawić swojej wadliwej inwazji i wielokrotnie wybierał krótkoterminowe rozwiązania, takie jak: wielokrotne zmiany dowódców teatrów działań i utrzymywanie rozdrobnionej struktury dowodzenia, wprowadzanie kampanii kryptomobilizacyjnych w miejsce mobilizacji na pełną skalę, brak kontroli nad rosyjską przestrzenią informacyjną poprzez umożliwienie różnym frakcjom pro-wojennym podziału przestrzeni informacyjnej oraz konsekwentne zakłócanie łańcucha dowodzenia rosyjskiego wojska. Widoczne nowe zwrócenie uwagi Kremla na rosyjskie niepowodzenia militarne nie pozwoli mu naprawić prowadzenia wojny w najbliższym czasie, jeśli w ogóle, a wady w pierwotnym projekcie kampanii Rosji - i poniesione w związku z tym straty - będą bardzo trudne do naprawy.

Siły rosyjskie stanowią nadal duże zagrożenie, a Ukraina wymaga trwałego wsparcia. Ukraina potrzebuje dalszego i terminowego wsparcia Zachodu, by odpowiednio przygotować się na przedstawione powyżej rosyjskie scenariusze na rok 2023. Zachodni sojusznicy Ukrainy będą musieli kontynuować wsparcie dla Ukrainy w dłuższej perspektywie, nawet jeśli rosyjska decydująca akcja w 2023 roku nie powiedzie się, gdyż Kreml mimo wszystko przygotowuje się do przedłużającej się wojny. Zachód musi kontynuować wsparcie dla wysiłków Ukrainy w celu pokonania inwazji Rosji - i musi to zrobić szybko. Rosyjskie wojsko mimo swoich słabości nadal decyduje o przebiegu wojny i aktywnie ustala warunki dla głównych operacji a wojna wchodzi już w drugi rok.

#codziennyisw #wojna #rosja #ukraina #wolam #ruskapropaganda #pikabu #bialorus #iran #polska #militaria #wojsko #swiat #nato #nafo #czeczenia #zelenski #wagner #syria #heheszki #obowiazkowecwiczeniawojskowe
Kagernak - Codzienny raport ISW, stan na 16 stycznia Zapraszam do śledzenia tagu #cod...

źródło: comment_1673874403zR8F2UfbLHzrGnksxci172.jpg

Pobierz