Wpis z mikrobloga

Hej, jak to jest z tymi karami #ufg za brak ciągłości OC ?

Dostałem właśnie karę za rok 2022, gdzie faktycznie po zakupie pojazdu termin ubezpieczenia mi umknął i przez czas powyżej 14 dni byłem bez ubezpieczenia (auto notabene nie jeździło wtedy, było w serwisie). Ale czytam, że ufg może nałożyć karę tylko w roku wystąpienia takiej przerwy, czy zatem mogą mnie w bieżącym roku ścigać za to że w ubiegłym nie było tego ubezpieczenia? Wyjasniając, chodzi o miesiące z początku ubiegłego roku.

#ubezpieczenie #ubezpieczenia #ubezpieczenieoc
  • 9
Ale czytam, że ufg może nałożyć karę tylko w roku wystąpienia takiej przerwy


@theqkash: a skąd to masz? W ustawie o UFG jest jasno napisane, że to trzy lata - art. 92:

Roszczenia z tytułu opłaty ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia dokonania kontroli, nie później jednak niż z upływem 3 lat od ostatniego dnia roku kalendarzowego, w którym nie spełniono obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego, z zastrzeżeniem ust.
@theqkash Jak coś to sam fakt że pojazd nie jeździ nie sprawia że można mieć przerwy w OC. Co do tego że mogą tylko w roku wystąpienia przerwy - nie, to chodzi o rok kontroli. Jeżeli w tym liście napisali że kontrola była w grudniu (nie udowodnisz im kiedy była nawet jak nie była w grudniu) to mają prawo karać tylko za 2022 rok, jeżeli kontrola byłaby w styczniu 2023 roku to
@vertical: Z tym że nie jeździ to wiem że nie jest to okoliczność łagodząca, napisałem tylko tak jako ciekawostka o tym.

Co do terminów, niby mają 14 dni na nadanie pisma po kontroli, więc teoretycznie mogli ją zrobić nawet 31.12 skoro dziś dostałem pismo...
@theqkash: czy mógłbyś podać źródło tych 14dni? jestem w podobnej sytuacji jak Ty. Brak ubezpieczenia od 18.02.2022r-27.03.2022r, data kontroli 5.12.2022r,a data wezwania/pisma do mnie to 13.01.2023r ....
@vistula89: niestety, ale tu też się rozpędziłem

Jeżeli w razie kontroli wykryty zostanie brak ważności OC, informacja o tym zostanie przekazana do UFG w ciągu 14 dni od przeprowadzenia kontroli


a zatem to nie jest żaden wymóg ani przymus tak naprawdę i niestety obawiam sie że nic z tym nie zrobimy
@theqkash
Ja mam brak OC na przełomie roku 22/23 jak znam życie to pewnie kare dostanę za kontrol w 2022 oraz 2023. Najlepsze jest to że te luje jak zrobią kontrol 31.12.2022 to pismo z wezwaniem może Ci przyjść w ciągu 3 lat kalendarzowych od tej daty. Skuwysyny ( ͡° ʖ̯ ͡°)