Wpis z mikrobloga

@djtartini1:

Z zainteresowaniem kulturą ukraińską związana jest nazwa zespołu, która pochodzi od imienia głównego bohatera poematu Iwana Kotlarewskiego Eneida, Eneja, wesołego kozaka podróżującego po świecie, którego losy są podobne do losów Eneasza. W lipcu 2013 pojawiły się pogłoski dotyczące nazwy zespołu, jakoby nawiązywała do pseudonimu pułkownika Ukraińskiej Powstańczej Armii, Petra Olijnyka, który w 1943 kierował mordami ludności polskiej na Wołyniu i według wspomnień świadków był znany z bezwzględności i okrucieństwa. Zespół
@NaWykopWchodzeIronicznie: @skalar_neonka: No właśnie jakoś nie chciało mi się w to wierzyć- Enej to był jeden z głównych przywódców UPA, zas co do Eneidy- to nie jest ta znana Enedia tylko adaptacja, dużo mniej znana niz oryginał, nawet na Ukrainie (w oryginale nie było żadnego Eneja). To plus czerwono-czarne barwy po prostu mi się nie dodaje jako przypadkowe
@djtartini1

Enej to gówno i ktoś nawiedzony może mnie nazwać ruskiem, ale nie wierzę, że ich nazwa i barwy nie odwołują się do UPA i nie rozumiem jak można ich słuchac będąc Polakiem.


IRA to gówno i ktoś nawiedzony może mnie nazwać antypolakiem ale nie wierzę że ich nazwa nie odwołuje się do irlandzkich terrorystów i nie rozumiem jak można ich słuchać będąc Polakiem.
@xqwzyts: Standardowa manipulacja wynosząca poglądu innej osoby do absurdu. IRA to zespół polski nie mający nic wspólnego z Irlandią, ba i nawet się kojarzy bardziej z gniewem właśnie (przynajmniej mnie się zawsze kojarzyła i też stąd nazwa zespołu) bo to miał być zespół młodych gniewnych rockowców. Jakby zero związku, a Enej jednak ma, jeszcze jakby to nie podkreślali flagami UPA to byłbym skłonny uwierzyć.
@djtartini1: Fakt, trochę dziwnie specyficzna ta nazwa, ale jednocześnie jest to polski zespół, który śpiewa po polsku i dla Polaków, a w ich tekstach też nie zauważyłem niczego co mogłoby sugerować jakieś pro-banderowskie przekazy (ich teksty to głównie bełkot tak szczerze), więc nie wiem czemu to miałoby służyć. W ich oficjalnym oświadczeniu napisali też, że z całą stanowczością potępiają zarówno Olijnyka jak i całe UPA, a nazwa została wymyślona przez wokalistę
@NaWykopWchodzeIronicznie: hmm no tak 14latek może zrobić coś takiego, choć mogli po prostu ukrócić spekulacje zmianą nazwy, bo to źle wygląda wraz z tą ich kolorystyką. Nie wiem, nie pojmuję ich w ogóle, choć lubię ukraińskie zespoły (są lepsi niż Enej), ale ich muzykę nieszczególnie, moze dlatego.
@djtartini1: Lol, ty tak na serio? Mają specjalnie zmieniać nazwę której używają od początku działalności zespołu bo paru osobom się ona źle kojarzy? XDD
Skoro wydali już oświadczenie w którym ucięli te spekulacje, to temat zamknięty. Jak dla mnie to takie czepianie się na siłę.
Skoro wydali już oświadczenie w którym ucięli te spekulacje, to temat zamknięty. Jak dla mnie to takie czepianie się na siłę.


@zjadlbymbanana: To nazwa zespołu 14 latków, mogli już dawno zmienić- zakładając, że mówią prawdę, a mamy tylko ich słowo. Tym bardziej, że mogli PRZYNAJMNIEJ odciąć się od kolorystyki UPA
To nazwa zespołu 14 latków, mogli już dawno zmienić

@djtartini1: Mogli, ale po co? Wydali oświadczenie, więc tym sposobem wyjaśnili całą sprawę. Na cholerę drążyć temat?
Ja zakładam że oni sami wiedzą lepiej skąd się wzięła ich nazwa, niż jakiś randomowy internauta doszukujący się teorii spiskowych. A skoro tak powiedzieli, to dlaczego miałbym im nie wierzyć?
A tak swoją drogą - gdzie ty się dopatrujesz kolorystyki UPA? Chodzi ci o kolor
Pobierz zjadlbymbanana - > To nazwa zespołu 14 latków, mogli już dawno zmienić
@djtartini1: ...
źródło: comment_16737360486uhG8uxKOfob29jQJSdJYM.jpg