Wpis z mikrobloga

Powiedzcie mi proszę, dlaczego Ministerstwa nagle zaczęły stosować loga z orłem białym, który jest niezgodny ze wzorem naszego herbu? Na stronie prezydent.pl można znaleźć jego wzór. Od razu rzucają się w oczy złote "skarpetki" i uproszczony logotyp - bez cieni.

Jeszcze niedawno rząd bardzo chciał zmieniać konstytucję i wzory symboli państwowych (np. tutaj) ale formalnie nigdy to nie przeszło. To ponawiam pytanie - dlaczego takie logotypy są stosowane na stronach ministerialnych, skoro są niezgodne z ustawą?

Przeszukując linki natrafiłem jeszcze na jeden artykuł: Rząd zmienił sobie godło państwowe, w którym wprost pada sformułowanie o wprowadzaniu nowego wzoru tylnymi drzwiami. Czy oni są poważni? Przy okazji innych afer, proszę, nie zapominajmy też o takich bezczelnościach.

#kiciochpyta #polska #pytanie
Pobierz 92feliks - Powiedzcie mi proszę, dlaczego Ministerstwa nagle zaczęły stosować loga z ...
źródło: comment_1673685313NTkbWM4qMcUXe64VyA0i5Y.jpg
  • 11
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@92feliks: Bo ten herb po prawej, zwany w konstytucji błędnie godłem, jest niezgodny z heraldyką, nierówny i nieustandaryzowany.
A wprowadzenie tego nowego godła tylnymi drzwiami poprzez rozporządzenie to cały PiS. Robią chlew jak zwykle, niczego nie potrafią zrobić dobrze.
@92feliks:
A to nie jest zrobione pod heraldykę? W sensie od lat słyszałem, że ten orzeł z cieniami 3d to nieheraldyczny (mam to w dupie) i że ktoś tam ostro lobbuje za zmianą.
@yggdrasill: ale nadal mamy taki a nie inny w ustawie. Ja bym się bardzo cieszył, gdybyśmy oficjalnie używali zmodernizowanej i poprawnej wersji. Ale wymagajmy przestrzegania prawa przez nasz rząd.
@siedze_w_samych_gaciach: @Endrius: jak wyżej - skoro jest zgodny z heraldyką, to niech najpierw napiszą porządną ustawę i ją wprowadzą, a nie piszą uchwałę, która zmienia loga ministerstw, to jest absurd; swoją drogą, w opinii kancelaria RM powoływała się na zasady
@Endrius: właśnie w tych materiałach co podlinkowałem jest zapisane, że właśnie niekoniecznie.

Ekspertów te tłumaczenia nie przekonują. Jak ustaliliśmy, projekt rozporządzenia negatywnie zaopiniowała działająca przy MSWiA Komisja Heraldyczna jako niezgody z obowiązującą ustawą.


@siedze_w_samych_gaciach: ostatnio słyszałem, że w sumie do końca nie wiadomo co to za ptactwo było :v
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@92feliks: to są znaki/logo tych instytucji, nie muszą zawierać herbu państwowego, tak samo jak służby miejskie nie muszą zawierać herbów tych miast
@msichal: te instytucje to najważniejsi przedstawiciele administracji rządowej, którzy kreują prawo w kraju. Korzystają z symbolu, który jest niezgodny z zapisanym wzorem w ustawie. Dlaczego w takim razie ukradkowo tworzą uchwały, które nie mają takiej siły jak ustawy, zamiast po prostu napisać ustawy?