Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
Myślicie że dużo planet może obiegać takiego Aldebarana? Jakieś 30-50 na przykład. Albo kilkukrotnie większej Antares? W jej przypadku to już mogłoby być ze 100 albo 120. Chociaż cześć z nich pewnie połączyłaby się w superjowisze, ale i tak ciężko sobie wyobrazić że tyle planet mogłoby obiegać jedną gwiazdę. Choć przy ich rozmiarach i masach wydaje się to jak najbardziej możliwe.
#astronomia #planety #przemyslenia
Pobierz Borealny - Myślicie że dużo planet może obiegać takiego Aldebarana? Jakieś 30-50 na p...
źródło: comment_1673622698iti6ATg16dbZAVYUqU4oFD.jpg
  • 12
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Antybristler: no ale przy 20-30 masach Słońca dysk protoplanetarny takich gwiazd też musiał być przepotężny. Ja bym obstawiał że jednak sporo tam planet, nawet karłowatych.
@Borealny: Materiału planetotwórczego pewnie było dużo więcej niż "u nas", tylko że taki "potwór" ma 20-30 razy większą grawitację. Nim powstanie planeta, to taka gwiazda wchłonie pył i gaz. O stabilność orbit też pewnie dużo trudniej. Jeżeli u nas dochodziło do wielu zderzeń, nim się orbity unormowały, to co musiało się dziać tam? To tylko moje przemyślenia, nie znam się i być może nie mam racji. Ciekawy temat zapodałeś, pozdrawiam.
@Canis_Majoris: przejrzałem teraz na szybko listę planet odkrytych w 2016 i kurde nie zauważyłem żadnej przy gwieździe powyżej 2 mas słońca.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_exoplanets_discovered_in_2016
Oczywiście może to być spowodowane że naprawdę masywnych gwiazd jest bardzo mało, i nasze metody też nie są idealne.
Ale aż będę szukał dalej ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Oczywiście najłatwiej odkryć za pomocą metod pośrednich typ planety: gorący Jowisz, czyli bardzo masywne które są bardzo
@KosmicznyJanusz: Jakoś mój prosty chłopski rozum, nie wyobraża sobie życia, przynajmniej takiego jak na naszej planecie. Tam chaos muszą robić "giga jowisze" planety to większość ich księżyce. Zapewne są i planety, jednak 200 jednostek astronomicznych, gdzie nie masz idealnie kołowych orbit ;/ zmiany temperatury na dłuuugi czas. Takie moje proste myśli, przy 3 piwku weekendowym.
@Borealny: mnie to ciekawi czy nie planety ale czy inne gwiazdy takiego olbrzyma nie okrążają, nasze słońce to pyłek przy nim i mogłoby go okrążać razem z naszymi planetami coś jak księżyce Jowisza w naszym układzie słonecznym
@KosmicznyJanusz: Jeszcze pozostaje kwestia żywotności tego olbrzyma, nie miliardy lat a "jedynie" miliony. Ja bym życia nie szukał przy takich gwiazdach. Do niedawna też szacowano możliwość powstania życia, po prostu licząc ile jest gwiazd w naszej galaktyce. Bez uznania tego że leżymy na peryferiach, centrum galaktyki i same ramiona odpadają raczej, po prostu jest za gęsto.