Wpis z mikrobloga

Czy są jakieś wytyczne lub ograniczenia dotyczące wody święconej? Ile wody święconej dziennie może wytworzyć wikary, ksiądz albo kardynał? Dlaczego nie można by poświęcić całego oceanu? Mielibyśmy szeroko dostępny produkt o właściwościach antydemonicznych oraz ozdrawiających. Czy może jakiś ksiądz o odpowiednim lvlu mógłby poświęcić chociażby jezioro?

Albo czy jest jakieś określone stężenie czarów w wodzie święconej? Jeśli żaden ksiądz nie będzie chętny na zaczarowanie jeziora, to czy ja mógłbym do niego wlać po prostu wodę święconą? To się po czasie wszystko wymiesza ale będzie rozcieńczone.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

#katolicyzm #chrzescijanstwo #kosciol
  • 8
@pomidorowymichal1: Cała woda świata jest już święcona, bo gdy chociaż jedna kropla wody święconej zostanie wymieszana z inną wodą to świętość przechodzi na cały zbiornik. Biorąc pod uwagę że proceder świecenia wody odbywa się już od jakiegoś czasu, praktycznie cała powierzchniowa woda świata jest już poświęcona, ponieważ wraz z deszczem spadła tam święta woda.
@pomidorowymichal1: dozwolone jest założenie dla celów dyskusji, że w najwcześniejszych czasach chrześcijańskich woda była używana do celów ekspiacyjnych i oczyszczających, w sposób analogiczny do jej zastosowania w prawie żydowskim. (woda święta wspomniana jest w Starym Testamencie, nie dotyczy więc tylko chrześciaństwa, lecz wszystkich religii Abrachamowych). Ponieważ w wielu przypadkach woda użyta do sakramentu chrztu była wodą płynącą, morską lub rzeczną, nie mogła otrzymać takiego samego błogosławieństwa, jak to zawarte w baptysterium.